Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Objavila: J.B.Č. ]

17. 07. 2018. 20:45 >> 20:35

POTPISAN MEMORANDUM

Za bolji položaj Roma i Egipćana

Predstavnici Vlade, osam crnogorskih opština i Savjeta Evrope potpisali su danas Memorandum o saradnji u okviru programa Promovisanje dobrog upravljanja i osnaživanja romske zajednice na lokalnom nivou (ROMACTED), čiji je cilj poboljšanje položaja Roma i Egipćana na lokalnom nivou.

Regionalni program ROMACTED, u okviru kojeg je danas održana konferencija, implementira Savjet Evrope i Evropska unija (EU), a za partnersku organizaciju u sprovođenju projekta za Crnu Goru izabrana je nevladina organizacija (NVO) Mladi Romi.

Menadžer ROMACTED programa Savjeta Evrope, tim za Rome i Putnike, Markos Andrade, kazao je da je vrijednost tog programa tri miliona eura, koji su namijenjeni za sedam država regiona, među kojima je i Crna Gora.

"Radi se o programu koji se ne svodi toliko na finansiranje, koliko na metodologiju koja će da unese aspekt dobrog upravljanja i učešća romskih zajednica u dijalogu i radu, zajedno sa lokalnim organima uprave", naveo je Andrade.

On je pojasnio da su ciljevi programa ROMACTED jačanje političke volje i podrška lokalnom razvoju kroz izgradnju kapaciteta lokalnih vlasti i efikasnog učešća građana Roma u lokalnim planovima i projektima.

"Cilj je osnaživanje romske zajednice, kako na individualnom nivou, tako i na nivou kolektiva, jačanje posvećenosti institucija, njihovih kapaciteta, znanja i vještina u radu na inkluziji Roma i primjeni koncepta dobre uprave", rekao je Andrade.

On je kazao da će u Crnoj Gori projekat biti realizovan u osam crnogorskih opština.

Generalni direktor Direktorata za unaprjeđenje i zaštitu prava manjinskih naroda, Leon Gjokaj, ocijenio je da se odnos prema populaciji Roma i Egipćana mijenja u pozitivnom smislu.

"Rezultati ukazuju da se na pitanjima od značaja i potreba Roma i Egipćana u Crnoj Gori kontinuirano radi na njihovom punom uključivanu u životne tokove, sa svim pravima i obavezama koje to podrazumijevaju", naveo je Gjokaj.

On je rekao da u Vladi očekuju da će se, realizacijom programa ROMAKTED, doći do opipljivih pomaka na terenu i promjena koje će osjetiti stanovništvo u svim lokalnim samoupravama.

Šef za saradnju u Delegaciji EU u Crnoj Gori, Herman Špic, kazao je da RE manjina ostaje najranjivija i najviše diskriminisana zajednica u Crnoj Gori, ukazujući da to EK navodi u Izvještaju za Crnu Goru za ovu godinu.

"Kad je u pitanju obrazovanje, bilo je napretka vezano za projekat djece koja se upisuju u predškolske i školske institucije, dok druge pozitivne mjere uključuju besplatne udžbenike, stipendije, uključivanje kroz kvote u srednje škole, ljetnje kampove za romske učenike i obezbjeđenje transporta do škola u Podgorici", naveo je Spitz.

Potpredsjednica Opštine Bar, Sanela Ličina, kazala je da je potrebno osnažiti romsku zajednicu na individualnom nivou, pojašnavajući da to znači pomoći ljudima da praktikuju svoja osnovna prava i proširuju sve kapacitete i vještine.

Predsjednik Opštine Berane, Dragoslav Šćekić, smatra da je, prije svega, potrebno ozbiljno pristupiti problemima sa kojima se suočava RAE populacija.

Predsjednik Opštine Bijelo Polje, Petar Smolović, ocijenio je da je pitanje inkluzije Roma veoma važno pitanje za čitavo crnogorsko društvo jer se, kako je naveo, ta populacija svakodnevno susrijeće sa brojnim izazovima poput društvene isključenosti, segregacije i marginalizacije, koje vode ka nedostatku obrazovanja, nezaposlenosti, kao i veoma rasprostranjenom siromaštvu.

Predsjednik Opštine Herceg Novi, Stevan Katić, poručio je da ta opština, potpisivanjem Memoranduma, nastavlja put ka trajnom poboljšanju položaja pripadnika romske zajednice.

Potpredsjednica Opštine Nikšić, Sonja Nikčević, ocijenila je da je Memorandum još jedan od koraka koje je važno napraviti na putu evropskih integracija, "da osnažujući cjelokupan korpus ljudskih prava i manjina, možemo koračati ravnopravno u toj porodici".

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније