Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

18. 03. 2021. 14:49 >> 14:48

ŠPAJAK

Zabrinjava negativan uticaj koronakrize na LGBTI

Među društvenim grupama koje su dodatno pogođene negativnim uticajima Kovid-19 krize su one koje su i prije toga bile u marginalizovanom položaju, trpjele diskriminaciju, mržnju i nasilje i bile u ekonomski nepovoljnijoj situaciji, saopštIa je programska direktorica LGBT Milica Špajak.

"Više od godinu nakon proglašenja Kovid-19 pandemije i početka duboke krize koju je ovaj virus izazvao na globalnom nivou, svjesni smo da je ova bolest prodrla u svaku sferu našeg života.Ne samo da osjećamo njen uticaj na zdravlje, kako fizičko tako i mentalno, već i ljudska prava, ekonomiju, životnu sredinu, obrazovanje i brojne druge oblasti", kazala je Špajak.

Ističe da prema svim raspoloživim podacima, najviše su pogođeni Romi, LGBTI osobe, djeca, osobe sa invaliditetom i žene, što treba sve da nas zabrine.

"Kao socijalna radnica i aktivistkinja za ljudska prava, tokom minulih godinu dana sam bila na „drugoj“ liniji fronta, odnosno kroz svoj rad u civilnom sektoru sam imala prilike da pružam podršku LGBTI zajednici i koordinišem programima koji su njima bili namijenjeni. Ovdje prije svega mislim na program psihosocijalne podrške koji su zajedničkim naporima realizovale nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar", navodi Špajak.

Kaže da zbirni podaci do kojih su došli i koje sada mogu da podijele javno su, najblaže rečeno, alarmantni.

"U periodu od 15. marta 2020. do 15. marta 2021. godine, LGBT Forum Progres je pružio psihološku podršku za 242 korisnika/ce, psihijatrijsku podršku za 56 korisnika/ca i socijalnu podršku za 179 korisnika/ca. Paralelno s tim, LGBTIQ Socijalni Centar je pružio psihosocijalnu podršku za ukupno 272 korisnika/ca", kazala je Špajak.

Ona objašnjava da je u pojedinim mjesecima COVID-19 krize, prije svega tokom prvog i drugog „zaključavanja“, zabilježen porast broja korisnika/ca pojedinih servisa od čak 500% u odnosu na ranije godine, dok je istovremeno registrovan i porast broja slučajeva mržnje, diskriminacije i nasilja, pa je u istom ovom periodu LGBT Forum Progres obezbijedio pravnu pomoć i podršku za 105 korisnika/ca.

"Ono što takođe moram da naglasim jeste da nismo zadovoljni načinom na koji je sistem odgovorio na potrebe i probleme LGBTI osoba, tj. da adekvatnog odgovora gotovo da i nije bilo. Uz puno razumijevanje teške socio-ekonomske situacije u kojoj se Crna Gora našla, cijenim da je ipak bilo prostora da se prepoznaju potrebe LGBTI zajednice i saslušaju molbe nevladinih organizacija, te na adekvatan način pruži podrška", poručuje Špajak.

Ističe da su u jednom trenutku bili onemogućeni čak i da podnose prijave za govor mržnje na internetu, kojih je prošle godine, kako kaže, podnijeto više od 300.

"Konačno, želim da poručim svim LGBTI osobama u Crnoj Gori da su naša vrata uvijek otvorena i da ćemo sve kapacitete da usmjerimo ka tome da nastavimo nesmetano da pružamo psihosocijalnu i pravnu podršku kome god je ona potrebna, sve dok zajedno ne prebrodimo ovu krizu. Uvijek se možete javiti na telefon 068 180 982, putem Facebook i Instagram platforme, kao i na mail podrska@lgbtprogres.me", zaključila je Špajak.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније