Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ M.M.Lj. ]

25. 10. 2022. 14:09 >> 14:09

VUČKOVIĆ

"Građani još imaju otpor da traže besplatnu pravnu pomoć"

Vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković ocijenila je građani Crne Gore još imaju snažan otpor da priznaju da su žrtve bilo kog vida nasilja i da tom prilikom mogu da koriste besplatnu pravnu pomoć. Stoga je, smatra ona, potrebno osmisliti kampanje koje će pomoći žrtvama nasilja i ranjivim kategorijama da razbiju te stavove.


“Cilj projekta besplatne pravne pomoći je jačanje povjerenja građana u rad pravosudnih institucija kroz poboljšanje komunikacije sa namjerom da se uspostavi proaktivni dijalog, kako bi građani bolje razumjeli Ustavom zagarantovana prava”, ocijenila je vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković prilikom sastanka sa profesorima i studentima Pravnog fakukleta - predstavnicima Klinike za besplatnu pravnu pomoć pri Univerzitetu Crne Gore.

Sastanak je organizovan u susret 29. oktobru, Danu crnogorskog sudstva u okviru projekta „Otvorena vrata“.
Ove godine, završava se projekat ENEMLOS, ali ne i saradnja Pravnog fakulteta i Vrhovnog suda, naglasila je profesorica Biljana Đuričin.

„Vrhovni sud pružio je veliku pomoć tokom ovog projekta jer su sudije učestvovale u obukama i treninzima studenata, a 2021. godine počela je sa radom Klinika za besplatnu pravnu pomoć koju građanima pružaju studenti“, kazala je Đuričin.

Najavila je da će uskoro krenuti kampanja Pravnog fakulteta, Vrhovnog suda, Advokatske i Notarske komore kao i ostalih pravnih institucija, koja će promovisati ovaj vid pravne pomoći građanima koji sebi ne mogu da priušte usluge advokata.

„S obzirom na to da se uveliko radi na izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći bilo bi dragocjeno da se u taj proces uključe i studenti“, smatra Đuričin, najavivši da je u planu i otvaranje Centra za pravne klinike pri Univerzitetu Crne Gore.

Nikola Dožić istakao je da su studenti izuzetno motivisani da pružaju besplatnu pravnu pomoć najugroženijim kategorijama građana i to prvenstveno radi sticanja pratktičnih znanja i vještina, dok su im u drugom planu bodovi i ocjene koje dobijaju tim angažmanom.

„Siguran sam da će kampanja veoma brzo dati izuzetne rezultate, sudeći po iskustvima Hrvatske i Poljske, ali i regiona i svijeta“, kazao je Dožić i pojasnio da je prostor za Kliniku obezbjeđen pri Pravnom fakultetu, što građanima omogućava jednostavan pristup, a da se pri tom ne remeti proces nastave.

Na klinici za besplatnu pravnu pomoć rade studenti treće godine fakulteta i studenti koji su na master studijama.

Sagovornici su se saglasili i da će im ova aktivnost omogućiti lakši dolazak do zaposlenja, s obzirom na to da im omogućava da teorijska znanja primjene u praksi.

Vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda ocijenila je da u Crnoj Gori građani još imaju snažan otpor da priznaju da su žrtve bilo kog vida nasilja i da tom prilikom mogu da koriste besplatnu pravnu pomoć.

Stoga je potrebno osmisliti kampanje koje će pomoći žrtvama nasilja i ranjivim kategorijama da razbiju te stavove, a da je to moguće, pokazala je i nedavna kapmpanja „Ispričaj priču do kraja“ koju je Vrhovni sud realizovao u saradnji sa kancelarijom savjeta Evrope i Ministarstvom za ljudska i manjinska prava podsjetila je Vučković, uz ocjenu da Klinika za besplatnu pravnu pomoć u mnogome može rasteretiti tužilaštvo i sudove.
Vučković je naglasila da Vrhovni sud preko svog predstavnika u radnoj grupi prati rad na izmjenama i dopunama Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći , te da postoji široki konsenzus da se proširi lista žrtava krivičnih djela kojima pripada pravo na besplatnu pravnu pomoć i to na žrtve mučenja, nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja, kao i na maloljetna lica koja su žrtve krivičnih djela protiv polne slobode.
Studenti su poručili da traže povjerenje i šansu, što smatraju jako bitnom podrškom, ako se uzme u obzir činjenica da studenti koji su na master studijama nikada nisu ušli u sudnicu. Zato je, istakli su, interakcija između teorijskog i praktičnog rada za njih veoma značajna.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније