Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

ртцг.ме

06. 04. 2023. 12:22 >> 08:48
8

OBJAVLjENO NA SAJTU

Sud u Strazburu proglasio neprihvatljivom tužbu za deportaciju

Evropski sud za ljudska prava u Strazburu proglasio je neprihvatljivom tužbu u predmetu Krdžalija i drugi protiv Crne Gore za slučaj deportacije izbjeglica iz Crne Gore. Presuda je objavljena na sajtu Evropskog suda za ljudska prava.

U presudi je ukazano da je žrtvama, između ostalog, isplaćena odšteta i da su crnogorske vlasti preduzele određene mjere u pometnutom slučaju.

"Sudovi (u Crnoj Gori) su detaljno ispitali sve prikupljene dokaze i priznali da je ponašanje optuženih bilo nezakonito. Oni su takođe detaljno obrazložili svoju odluku da oslobode optužene za ratni zločin, za koji su bili optuženi. Sud (u Strazburu) ne nalazi nijedan element u obrazloženju domaćih sudova koji bi ga naveo da zaključi da je u praksi postojala bilo kakva proizvoljnost ili odobravanje protivpravnog ponašanja. Iako postupak nije rezultirao osuđujućim presudama, Sud u ovom slučaju nije našao nikakve indicije o bilo kakvom nepoštovanju zakona ili nedostatku efikasnog ispitivanja slučaja od strane (crnogorskog) suda", navodi se u presudi

Predstavka je podnijeta 8. decembra 2013. godine, a povod za to deportacija članova porodica podnositeljki predstavke od strane crnogorskih nadležnih organa vlastima u Republici Srpskoj u maju 1992. godine, tokom rata u Bosni i Hercegovini, gdje su oni kasnije bili ubijeni ili su nestali.

Predstavkom je obuhvaćeno ukupno devet podnositeljki, koje su se žalile na povredu procesnog aspekta člana dva i tri Konvencije, zbog nedostatka djelotvorne istrage događaja koji je označen kao deportacija građana muslimanske vjeroispovijesti.

"Žalbe podnositeljki predstavke se odnose na propust nadležnih državnih organa da temeljno istraže okolnosti pod kojima su nezakonito uhapšeni i stradali članovi njihovih porodica, kao i na propust da se preduzmu sve razumne i potrebne mjere da se taj događaj istraži i kazni", navodi se u izvještaju.

S obzirom na to da se radilo o državljanima Bosne i Hercegovine, Evropski sud, vodeći se članom 36 stav 1 Konvencije prema kome Visoka strana ugovornica čiji je državljanin podnosilac predstavke može podnijeti pisana zapažanja i može učestvovati u raspravi u predmetima pred Vijećem ili Velikim vijećem, pozvao je Vladu Bosne i Hercegovine da se izjasni o navedenom događaju.

“Vlada Bosne i Hercegovine je iskoristila svoje pravo, umiješala se kao treća strana i dostavila izjašnjenje u kojem je dala svoje viđenje predmetnog događaja, tražeći direktno od Evropskog suda da se zbog značaja pravnog pitanja predmet ustupi Velikom vijeću. Iako su zapažanja i opservacije Vlade završene i poslate Evropskom sudu tokom prvog kvartala 2019. godine, u navedenom predmetu još nije donijeta odluka” piše u izvještaju crnogorskog predstavnika pri Sudu iz 2021. godine.

Пратите нас на

Коментари8

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније