Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

16. 02. 2013. 23:24 >> 23:20

MOSKVA – G20

Najmoćniji finansijski lideri bez dogovora

Ministri finansija 20 najrazvijenijih ekonomija svijeta su se podijelili na one koji zagovaraju rast i one koji podržavaju mjere štednje.

Finansijski lideri 20 najrazvijenijih ekonomija svijeta (G20) sastali su se u Moskvi. Tokom razgovora nisu uspjeli doći do zajedničkog stava o valutnim politikama i kreditiranjima.

Ministri su se podijelili na one koji zagovaraju rast i one koji podržavaju mjere štednje, kao potencijalna rješenja za oporavak svjetske ekonomije.

Ako se na sastanku G7 nije uspio formirati zajednički stav, teško je očekivati da će se to dogoditi i na sastanku G20.

Neslaganje na sastanku 20 najjačih ekonomija svijeta. Jedni se zalažu za finansijske stimulacije, drugi za štednju. Evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren priklonio se štedišama.

"Uvjeren sam da se čelnici zemalja G20 trebaju fokusirati više na strukturalne reforme nego na fiskalne i monetarne stimulacije, u cilju postizanja održivog i balansiranog ekonomskog rasta. Zato se trebaju napraviti uslovi da se privatni sektor preuzme više funkcija od javnog sektora", rekao je on.

"Članice G20 bi trebale usaglasiti monetarne politike, kako bi imali ujednačen rast i izbjegli nagle padove", kazao je ministar finansija SAD-a Leal Brainard.

Japanski guverner Masaki Širakava stao je u odbranu agresivne monetarne politike svoje države, tvrdeći da namjerno slabljenje jena nije štetno za svjetsku ekonomiju.

"Zemlje širom svijeta provode monetarne i fiskalne politike kako bi stabilizarali vlastite ekonomije. To je slučaj i u Japanu. Pokušavamo izbjeći deflaciju i postići održivi ekonomski rast kroz politiku stabilizaciju cijena. Vjerujem da kada bi sve zemlje imale politiku stabilizacije vlastite ekonomije, da bi to stabilizovalo i svjetsku ekonomiju", smatra on.

Pomalo u ulozi "Velikog brata", predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Mario Dragi poslao je kritiku na obje strane.

"Svo ovo ćaskanje proteklih sedmica oko valutnih kurseva je ili neprikladno, ili beskorisno. U svakom slučaju, to je poražavajuće", kazao je on.

Oko 90 posto svjetskog bruto društvenog proizvoda (BDP) odnosi se na zemlje članice G20, u kojima živi i oko 90 posto svjetske populacije.

Al Džazira

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније