Културна галаксија

[ Петра Божовић, ТВЦГ ]

21. 02. 2023. 18:30   >>  19:00

ЦЕТИЊЕ

Обиљежен Међународни дан матерњег језика на факултету за црногорски језик

Међународни Дан матерњег језика обиљежен је на цетињском Факултету за црногорски језик и књижевност. Представљена је Библиографија црногорског језика од 1768. до 2020.године. Књига садржи близу 13 и по хиљада пописаних библиографских јединица.

“Користили смо богате фондове Националне библиотеке “Ђурђе Црнојевић” на Цетињу, али и електронске каталоге и дигитализовану, нарочито старију периодику националних и осталих библиотека са подручја бивше Југославије. Извјестан број књига и зборника радова који су објављени у окружењу и шире, а који су се бавили проблематиком црногорског језика, нијесу нам били доступни и ето простора за неке будуће истраживаче”, казао је аутор књиге Петар Кривокапић.  

Коауторка Нада Драшковић истиче да је значајан простор у библиографији посвећен је полемикама о црногорском језику које трају и данас.

"Организовани су протести 2004. године због преименовања наставног предмета српски језик и књижевност у матерњи у црногорском образовном систему, штрајкују професори из Никшића и још неких градова. Само поводом тога у дневној штампи је евидентирано око хиљаду библиографских јединица”, казала је Драшковић. 

Сарадница на Факултету за црногорски језик и књижевност Јелена Шушањ каже да је узрок већина полемика које трају и данас гласовна промјена јотовање.

“Чињеница је да су обје позиције у полемикама увијек идеолошке и идеологија када је ријеч о језичкој политици се не може искључити, само је питање хоће ли наша идеологија бити елитистичка, хоће ли иза нас бити жеља да се један круг људи издвоји и самим језичким изразом који користи, или ће наша језичка политика бити у складу са оним модерним, савременим, социо-лингвистичким схватањима да је говорник, да је човјек заправо власник језика”, наводи Шушањ. 

На Међународни дан матерњег језика, Факултет за црногорски језик и књижевност с Цетиња расписао је и Конкурс за израду есеја на тему: “Језик је моћ, живот и оруђе културе – оруђе надмоћи и ослобођења”. Конкурс је намијењен средњошколцима, а рок за слање есеја је 1.април.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије