Културна галаксија
23. 03. 2023. 08:16 >> 08:16
ИЗВЈЕШТАЈ ИЦИЈ
Више од 1.000 артефаката у Метрополитен музеју повезано са кријумчарима и лоповима
Метрополитен Музеј умјетности у Њујорку (Metropolitan Museum of Art) има више од 1.000 предмета у својој колекцији који су повезани с људима који су наводно умијешани у злочине везане уз трговину антиквитетима, према новом извјештају Међународног конзорцијума истраживачких новинара (ИЦИЈ).
Најмање 1.109 комада у Метовој збирци претходно је било у власништву појединаца који су били оптужени или осуђени за злочине укључујући пљачку и трговину људима, открили су ИЦИЈ и непрофитна организација Finance Uncovered у прегледу Метове збирке антиквитета, преноси Klix.ba.
Од тих предмета, мање од половина има доступну евиденцију која детаљно описује како су напустили своје земље поријекла. А више од 250 антиквитета у Мету који се повезују с Непалом и Кашмиром, два мјеста која су посебно тешко погођена пљачком, само су три наведена с записима који објашњавају како су предмети напустили подручја из којих потиечу, према ИЦИЈ-у.
Многи предмети у Метовој збирци такође имају јасне везе с појединцима који су били уплетени у пљачку или трговину антиквитетима, наводи ИЦИЈ.
Музеј има готово двадесетак примјерака који су некада припадали америчком трговцу антиквитетима Роберту Е. Хекту.
Мет је први почео да набавља предмете од Хекта 1950-их, а наставио је то чинити чак и након што су Хеkта италијански тужитељи оптужили за кријумчарење 1959. и 1961.
Случај против Хекта касније је одбачен када је дошло до застаре, а Хект је умро 2012. након сталног порицања да је играо било какву улогу у илегалном извозу умјетнина.
"Небеска плесачица (Девата)", индијска статуа из 11. вијека у Метовој збирци повезана с осуђеним кријумчарем антиквитета Субашом Капуром.
Мет такође има више од 800 предмета који су некоћ припадали Џонатану П. Рошену, Хектовом пословном партнеру који је оптужен заједно с Хектом у Италији 1997.
Кливеллендски музеј умјетности је 2008. пристао је да врати предмете у својим збиркама које је набавио Рошен, након што је сазнао наводно су били украдени, а 2013. године Универзитет Корнел пристало је да врати око 10.000 древних ирачких плоча које је донирао Рошен, написао је Лос Анђелес Тајмс.
У то је вријеме Рошенов адвокат тврдио да су таблети незаконито набављени.
Још 85 комада у Метовој колекцији повезано је са Субашом Капуром, који је прошле године у Индији осуђен на 10 година затвора због трговине људима.
"Мет даје тон музејима широм свијета", рекла је за ИЦИЈ Тес Дејвис, извршна директорица скупине за борбу против трговине Antiquities Coalition. "Ако Мет допушта да све те ствари падну у воду, какву наду имамо за остатак тржишта умјетнинама?"
Године 2019. музеј је пристао да врати 2000 година стар златни лијес из старог Египта који је био у средишту позорности након што је звијезда реалитy телевизије Ким Кардашиан позирала уз артефакт тијеком Мет Гала 2019. Истрага коју је провео уред окружног тужиоца Менхетна потврдила је да је лијес украден и да је Мет купио комад након што им је трговац показао "лоше кривотворену" извозну дозволу, према ИЦИЈ-у, пише ЦНН.
Коментари 0
остави коментар