- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Fudbal
21. 11. 2025.
19:42 >> 19:41
Čitaj mi:
Premijer liga uvodi stroža finansijska pravila od naredne sezone
Engleska Premijer liga usvaja potpuno novi finansijski okvir od naredne sezone, nakon što su klubovi izglasali uvođenje ograničenja troškova, sa ciljem jačanja stabilnosti i poštovanja takmičarske ravnoteže.
Prema novim pravilima, ukupni troškovi na plate, transfere i provizije moći će da iznose najviše 85 odsto fudbalskih prihoda kluba, uključujući i neto zaradu ili gubitak od prodaje igrača. Klubovima je ostavljen dodatni prostor od 30 odsto, ali njegovim prekoračenjem ulaze u tzv. „crveni prag“ - zonu u kojoj slijede kazne u vidu oduzimanja bodova.
Ove mjere uvode se kroz dva nova sistema nadzora:
Odnos troškova ekipe (Squad Cost Ratio - SCR)
Održivost i sistemska otpornost (Sustainability and Systemic Resilience - SSR)
SCR ograničava rashode direktno vezane za sportski pogon - plate fudbalera i trenera, troškove transfera i provizije agenata - dok se pod prihode ubraja ukupna zarada iz fudbalskih operacija i nagrada iz lige i međunarodnih takmičenja.
SSR dio pravilnika fokusira se na dugoročnu stabilnost klubova i prati ključne finansijske pokazatelje: obrtni kapital, likvidnost i pozitivan kapital.
Ovim propisima Premijer liga napušta raniji i često osporavani PSR sistem, koji je dopuštao najviše 105 miliona funti gubitka u periodu od tri godine. Upravo po tom osnovu prethodnih sezona kažnjeni su Everton i Notingem Forest, kojima su oduzeti bodovi.
Iz lige poručuju da su nova pravila usklađena sa standardima UEFA-e i da bi trebalo „da omoguće klubovima da rastu na održiv način, uz zaštitu fer konkurencije“.
Primjena novih ograničenja startuje već od naredne sezone.
Коментари0
Остави коментар