Друштво

Б.Б. [ Мина ]

13. 12. 2022. 12:06   >>  23:04

ОКРУГЛИ СТО ССЦГ

За здравље радника битна равнотежа пословног и приватног живота

Равнотежа између посла и приватног живота неодвојиви је дио здравља и заштите на раду, а поремећаји тог баланса генеришу читав низ негативних посљедица опасних по здравље запослених, оцијењено је на округлом столу који је одржао Савез синдиката (ССЦГ).

Представник ССЦГГ Владимир Крсмановић казао је, на округлом столу под називом "Равнотежа између посла и приватног живота у контексту здравља и заштите на раду", да та тема прожима све сфере живота и рада, не само запослених, већ и њихових породица.

Догађај је, како је саопштено из ССЦГ, организован у склопу Пројекта који посредством Регионалне канцеларије МКС-ПЕРЦ из Сарајева ССЦГ спроводи уз подршку програма шведских синдиката Унион ту Унион.

Крсмановић, који је и менаџер пројекта, акцентовао је да у Црној Гори, губитак равнотеже посла и живота има негативне посљедице на запослену жену, али и на чланове породице, посебно дјецу.

"Значајан број послодаваца је становишта да би улагање у мјере које би омогућиле равнотежу посла и приватног живота запослених проузроковало додатне трошкове које они не би могли да поднесу, поготово у периоду економске кризе и све тежих услова на тржишту. Са друге стране, такво размишљање може се окарактерисати као одсуство средњорочне и дугорочне перспективе када је у питању не само добробит запослених, већ и повраћај инвестиције", навео је Крсмановић.

Представница Министарства рада и социјалног старања, Јована Бошковић, поздравила је покретање дискусије о тој, како је рекла, кључној теми, те напоменула да је Министарство надограђивало законске основе како би послодавцима омогућили јасније тумачење норми и додала да је циљ био и да запослени знају шта су им права, обавезе и одговорности.

"Важно је што ће баланс између приватног и радног окружења конкретније бити дефинисан Законом о раду, гдје ће бити прецизирани минимални захтјеви које је послодавац дужан да обезбједи да би се направила поменута равнотежа, а најбитније је да породица не трпи. Министарство је, препознајући кључне проблеме у овој области, покушало да предвиди све оно што морамо учинити да обезбиједимо сигурно и безбједно радно мјесто за све запослене", саопштила је Бошковић.

Представник Уније послодаваца (УПЦГ) Филип Лазовић, такође је похвално говорио о покретању ове расправе. Он је потенцирао чињеницу да су свијет рада и тржиште посљедњих деценија постали дехуманизовани.

"У Унији послодаваца трудимо се да промовишемо и његујемо праксе које спадају у друштвено одговорно пословање, јер то подразумијева да радите нешто што је добро за запослене, за друштво, а нијесте дужни то да чините. Волио бих да брига о запосленима и њихово релаксирање буде обавезно, а сада то није тако. Позитивне праксе, које се тичу додатне бриге о запосленима, долазе од високо профитабилних компанија", навео је Лазовић.

Он је саопштио да прекомјерна експлоатација запослених, најважнијег ресурса предузећа, није добра и дугорочно не даје резултате.

Лазовић је додао да у Црној Гори не можемо да се дичимо продуктивношћу запослених. То узрокује и тржиште, јер се послодавци најчешће боре за опстанак, а кад би имали сигурнији пословни амбијент имали би и активности које нијесу обавезне, а могу да унаприједе имиџ послодавца.

ХР консултанткиња и независни експерт, Данка Ћетковић, оцијенила је да овом темом треба да се баве не само запослени, већ и послодавци који морају креирати амбијент у фирмама гдје ће омогућити радницима да могу да остваре ту равнотежу.

Она сматра да, ако је нарушен тај баланс, а многа истражвања кажу да јесте, тада долази до мање продуктивности запослених, до незадовољства и лоше атмосфере на послу, а све се то одражава на породицу, дјецу и цјелокупно друштво.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије