Друштво

Б.Б.

31. 01. 2023. 17:50   >>  17:45

У ПКЦГ

Представљена Студија о управљању амбалажним отпадом

Студија о управљању амбалажом и амбалажним отпадом представљена је данас у просторијама Привредне коморе, а имајући у виду важност рјешавања питања амбалажног отпада, Студија, како наводе у Привредној комори, доноси анализу тренутне ситуације, и предлаже најоптималнија рјешења прилагођена потребама црногорског тржишта.

Студијом се предлаже постепено увођење шеме проширене одговорности произвођача (ЕПР), са могућношћу даљег проширења система управљања амбалажним отпадом. ЕПР је од 2000. године обавезан у свим земљама Европске уније, а у различитим формама примјењује се у преко 150 земаља, омогућавајући остварење изузетно високих стопа рециклаже.

Предсједница Привредне коморе Нина Дракић истакла је да је од суштинске важности да Влада креира подстицајно окружење за имплементацију система управљања амбалажним отпадом и пружи оптималне мјере подршке за његово адекватно функционисање, које свакако подразумјева нарочито блиску сарадњу државе и привреде.

"То значи да је укључивање представника привреде у израду новог регулаторног оквира који прати релевантну ЕУ легислативу, као и имплементација препорука и модела из Студије и креирање системске симбиозе и дугорочног партнерства привреде као носиоца, с једне стране, и доносилаца одлука као регулатора на тржишту, с друге стране, од изузетно важно за трајно рјешавање проблема збрињавања отпада у Црној Гори", казала је Дракић.

Кемал Грбовић, в.д. директора Директората за екологију и климатске промјене нагласио је да је област управљања отпадом веома комплексна. У државама чланицама Европске уније директиве у овој области препознате су као "тешке директиве".

"Директиве су 'тешке' у сваком смислу, техничко, технолошком, финансијском, инфраструктурном... Веома захтјевне циљеве из ЕУ директива у значајној мјери пренијели смо у наше законодавство. У том смислу посебно захтјевно је управљање амбалажним отпадом и због тога нам је интересантно чути искуства других држава, поготово искуства држава чланица Европске уније", казао је у Грбовић.

Студија о управљању амбалажом и амбалажним отпадом израђена је у другој половини 2022. године у сарадњи са експертским тимом Парпоунас Сустаинабилтy Цонсултантс ЛТД, а уз финансијску подршку представника индустрије пића, компанија Цоца-Цола ХБЦ Црна Гора доо, Књаз Милош Монтенегро доо и Индустрије пива и сокова "Требјеса" доо.

Више информација о налазима из саме Студије представио је Киријакос Парпунас, извршни директор компаније Парпоунас Сустаинабилтy Цонсултантс, са вишегодишњим искуством у евалуацији, анализи и успостављању ЕПР система у различитим земљама Европе.

 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије