Друштво

К. Ј.

28. 03. 2023. 12:26   >>  12:46 2

АМНЕСТИ О ЦРНОЈ ГОРИ  

Без казни за ратне злочине, тортуру и нападе на новинаре

Међународна организација за заштиту људских права “Амнести интернешнал” објавила је извјештај за ову годину у коме упозорава да у Црној Гори и даље постоји некажњивост за ратне злочине, тортуру и нападе на новинаре.  

“Полиција није адекватно реаговала на насиље у породици. Вербално злостављање и пријетње дискриминисаним групама погоршале су етничке подјеле које постоје”, наводи се у документу.

Пише да су два премијер свргнута гласањем о неповјерењу, што је изазвало политичку кризу. 

“Одржани су масовни протести у којима су грађани тражили ванредне парламентарне изборе, функционалан Уставни суд и промјену закона којим се ограничавају предсједничка овлашћења”, истиче се у документу.

У дијелу документа који се односи на тортуру, пише да је Комитет Уједињених нација против тортуре поновио дугогодишњу забринутост у вези са условима и правима притвореника у полицијским притворима и затворима.

 “Као и забринутост у вези изостанка независних истрага о злостављању. Пет полицајаца је оптужено да су 2020. године мучили осумњиченог Марка Бољевића како би извукли признање, а полицијски инспектор је касније на сличан начин оптужен због таквог поступања према Бољевићу и Бењамину Мугоши”, прецизирано је у извјештају.

Напомињу да су бивша предсједница Врховног суда Весна Меденица и предсједник Привредног суда Блажо Јованић приведени због сумње за корупцију.

“Специјални државни тужилац ухапшен је у децембру због злоупотребе службеног положаја. Европска комисија је у октобру позвала Црну Гору да примијени законе који јачају независност, интегритет, одговорност и професионализам правосуђа”, истиче се у извјештају у који је Портал РТЦГ имао увид.

Слобода изражавања

 Амнести наводи да је пријављено 25 напада на новинаре.

“Влада је у септембру затражила помоћ од страних стручњака у поновној истрази историјских случајева, укључујући и убиство Душка Јовановића, уредника листа Дан 2004. године. Врховни суд је наложио поновно суђење истраживачком новинару Јову Мартиновићу, након што је укинуо осуђујућу пресуду из 2020. године за наводно учешће у трговини дрогом”, пише у документу.

Када је у питању насиље над женама и дјевојчицама, чак двије жене су убили њихови партнери или бивши партнери.

“Једна од њих је била хоспитализована и пријавила је полицији насиље које је починио њен супруг. Комитет УН против тортуре већ је доводио у питање низак ниво кривичног гоњења и благе казне у случајевима насиља у породици”, пише у извјештају.

Жене активне у јавном животу биле су, како је оцијењено, подвргнуте мизогином злостављању.

Пратите нас на

Коментари 2

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије