- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
28. 09. 2025.
17:07 >> 17:07
Usklađivanje sa najvišim međunarodnim standardima u vazdušnom saobraćaju
Učešće Crne Gore na Skupštini Međunarodne organizacije civilnog vazduhoplovstva (ICAO) u Montrealu ima višestruki značaj za državu, a ključni je nastavak usklađivanja sa najvišim međunarodnim standardima u vazdušnom saobraćaju, saopšteno je iz Agencije za civilno vazdhoplovstvo (ACV).
ICAO usvaja standarde i preporuke koje su temelj sigurnog, bezbjednog, efikasnog i ekološki održivog vazdušnog saobraćaja.
Iz ACV su kazali da delegacija Crne Gore prisustvom pokazuje posvećenost da propisi i prakse države budu potpuno usklađeni sa međunarodnim.
"Crnoj Gori, kao i ostalim članicama, otvorena su vrata da učvrsti poziciju u svjetskoj avijaciji, s obzirom da direktni kontakti sa drugim državama i organizacijama doprinose većoj prepoznatljivosti i kredibilitetu našeg sistema civilnog vazduhoplovstva“, naveli su iz ACV.
Prema njihovim riječima, aktivna uloga u ICAO procesima obezbjeđuje pristup programima obuke, projektima i inicijativama koje jačaju stručne kapacitete institucija.
Iz ACV su rekli da Skupština ICAO, na kojoj se donose ključne odluke koje oblikuju budućnost međunarodnog vazdušnog saobraćaja, pruža i priliku za bilateralne sastanke sa brojnim državama i međunarodnim partnerima, kao i razmjenu mišljenja o izazovima.
Ministarka saobraćaja Maja Vukićević je kazala da Crna Gora ostaje posvećena modernizaciji i usklađivanju sa međunarodnim standardima.
“Ovo je prilika i da razmijenimo iskustva, kao i da razgovaramo o mogućnostima da se unaprijedi infrastruktura, jačaju stručni kapaciteti i, u konačnom, doprinese razvoju crnogorske privrede”, rekla je Vukićević.
Direktor Agencije Ivan Šćekić naglasio je da se kroz aktivno učešće u 42. Skupštini ICAO potvrđuje posvećenost visokim standardima sigurnosti i bezbjednosti u vazdušnom saobraćaju, kao i cilju da se konstantno unapređuje ova oblast.
“Važno je i učvrstiti reputaciju pouzdanog partnera u međunarodnoj avijaciji”, kazao je Šćekić.
Skupština ICAO, koja se održava svake tri godine, okuplja predstavnike 193 države članice, uključujući Crnu Goru, a ovih dana bira članove Savjeta.
Među brojnim pitanjima su teme od značaja za razvoj avijacije - sigurnost i bezbjednost, upravljanje vazdušnim saobraćajem, inovacije i nove tehnologije, zaštita životne sredine, liberalizacija tržišta, razvojni planovi i izvještaji.
Коментари0
Остави коментар