Економија
21. 10. 2022. 12:48 >> 12:49 1
40 ГОДИНА РАДА
ТЕ Пљевља произвела 6% више енергије него лани
Од почетка године до средине октобра ТЕ "Пљевља" је произвела шест одсто више енергије него у истом периоду претходне године, саопштено је из ЕПЦГ, поводом четири деценије ТЕ “Пљевља”. Од почетка рада, 1982. године, Термоелектрана је укупно произвела 41.108.824 МWх.
На данашњи дан прије четири деценије из пљеваљског термо блока потекли су први киловат-сати струје у електроенергетски систем Црне Горе.
Загријавање котла у ТЕ "Пљевља", након четири године одлагања, почело је 4. септембра 1982. године, да би 21. октобра те исте године термо блок био синхронизован на мрежу и пуштен у пробни рад.
“Управо тај датум узет је за Дан ТЕ „Пљевља“, која и данас, послије 40 година непрекидне експлоатације и успјешног рада у саставу Електропривреде Црне Горе, заузима изузетно важно мјесто у енергетском систему наше земље”, саопштено је из ЕПЦГ поводом овог јубилеја.
Кажу да Термоелектрана Пљевља изузетно вриједан јубилеј обиљежава у знаку почетка еколошке реконструкције првог блока, рекултивације постојеће депоније шљаке и пепела, али и сигурне и поуздане производње у јеку свјетске енергетске кризе.
“Рекорди су постали заштитни знак пљеваљских енергетичара. Подсјећамо на производно рекордну 2020. годину када је пљеваљски термо блок електроенергетском систему Црне Горе испоручио, чак, 1487 ГWх електричне енергије, али и на рекорд незабиљежен у дугој историји термо блока – 165 дана континуираног рада без и најмањег застоја у периоду од 20. августа 2021, па све до 2. фебруара текуће године. Колико је ТЕ ”Пљевља” важна карика за црногорски енергетски систем најбоље се и показало добрим дијелом прошле и у овој години када је, у условима дубоке глобалне кризе и цјеновних скокова на енергетским тржиштима региона, Европе и свијета, само захваљујући раду и доприносу Термоелектране одржана стабилност наше компаније, електроенергетског система и оно најважније - уредно снабдијевање потрошача електричном енергијом”, саопштено је из ЕПЦГ.
Кажу и да је Електропривреда Црне Горе носилац енергетске транзиције.
“Покретањем историјског пројекта Солари 3000+ и 500+ кренули смо путем даљег развоја који ће доминантно обиљежити изградња нових извора зелене енергије. Међутим, опредијељени смо и да сталним улагањем у унапређивање производних и еколошких перформанси максимално продужимо радни вијек Термоелектране и валоризујемо природне ресурсе сјеверозападног дијела Црне Горе”, поручују из ЕПЦГ.
Поручују да су запослени најважнији ресурс термоелектране Пљевља.
Поводом јубилеја, захвалницу и награде добили су најбољи радници, Раденко Миловић, Младен Радовић, Дарко Анђелић, Миленко Јашовић и Ненад Јоксовић, који својим свакодневним залагањем на пословима редовног текућег одржавања, као и радом током годишњег ремонта служе за примјер како се односи према својој компанији, колегама и постижу најбољи резултати на опште добро.
Термоенергетски комплекс у Пљевљима, Термоелектрана Пљевља - Рудник угља, запошљава више од 1.200 радника и један је од кључних дјелова електроенергетског система Црне Горе.
“Свакако да представља важну карику и знатно доприноси стабилности електроенергетског система наше државе, чега смо свједоци у времену пандемије ЦОВИД 19, као и енергетске кризе, када су свим земљама посебно важни њихови сопствени извори и ресурси”, саопштила је ЕПЦГ.
У част великог јубилеја ТЕ „Пљевља“ запослени у том енергетском објекту, чланови Клуба добровољних давалаца крви Електропривреде Црне Горе, организовали су и традиционалну акцију добровољног донирања животне течности.
Коментари 1
остави коментар