Економија

[ M.Л.Б. ]

17. 12. 2022. 09:53   >>  09:50 3

ЗВАНИЧНА СТАТИСТИКА

По стандарду куповне моћи Црна Гора друга у региону

Према коначним подацима ЕУРОСТАТ-а, бруто домаћи производ по становнику према стандарду куповне моћи у Црној Гори у прошлој години износио је 48% просјека ЕУ.

Монстат је објавио Бруто домаћи производ (БДП) и стварну индивидуалну потрошњу (СИП) по становнику, према стандарду куповне моћи (СКМ).

“Од земаља чланица ЕУ, највећи БДП по становнику према стандарду куповне моћи забиљежен је у
Луксембургу, чији је ниво више од два и по пута изнад просјека ЕУ, и износи 268% европског просјека, док се Бугарска налази на најнижем нивоу са 57% просјека ЕУ”, наводи се у информацији Монстат-а.

Од земаља из региона, Хрватска има највећи БДП по становнику према стандарду куповне моћи који износи 70% просјека ЕУ, док се Црна Гора налази на другом мјесту на нивоу од 48% просјека ЕУ.

Србија се налази на нивоу од 44% европског просјека, Сјеверна Македонија на нивоу од 42%, Босна и Херцеговина на нивоу од 33%, док се Албанија налази на нивоу од 32% европског просјека.

“Стварна индивидуална потрошња (СИП) по становнику према СКМ, према коначним подацима међу
земљама чланицама се кретала у распону од 65% просјека ЕУ у Бугарској до 144% просјека ЕУ у
Луксембургу”, наводи Монстат.

Посматрајући земље региона, према коначним подацима ЕУРОСТАТ-а, стварна индивидуална потрошња по становнику према стандарду куповне моћи се креће у распону од 39% у Албанији до 72% просјека ЕУ у Хрватској.

“Стварна индивидуална потрошња по становнику према стандарду куповне моћи у Црној Гори у
2021. години према првој процјени износила 60% просјека ЕУ. Док је бруто домаћи производ (БДП) по глави становника углавном показатељ нивоа економске активности, стварна индивидуална потрошња (СИП) по глави становника је алтернативни показатељ, боље прилагођен да опише материјално благостање домаћинства”, наводи Монстат.

Како наводе, ниво СИП по становнику је више хомоген него БДП, али и даље постоје значајне разлике међу чланицама ЕУ.

“Структура стварне индивудалне потрошње је базирана на хомогеним скуповима производа и услуга која домаћинства конзумирају, али су и даље евидентне разлике између нивоа СИП пер цапита међу
земљама чланица ЕУ”, наводи Монстат.

Пратите нас на

Коментари 3

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије