- Hronika
 - Kolumne
 - 
Radio
- Izdvajamo
 - 
Emisije
- Dokumentarni program
 - Pop top
 - Europuls
 - Zrno po zrno
 - Radio ordinacija
 - Kulturna panorama
 - Zelena priča
 - Epoleta
 - +382
 - Spona
 - Svijet jednakih šansi
 - Matica
 - Život po mjeri čovjeka
 - Link
 - Izokrenuti svijet
 - Koracima mladih
 - Moja profesija je...
 - Sportski program
 - Kulturno-umjetnički program
 - Muzički program
 - Koracima prošlosti
 - Naučno-obrazovni program
 
 - RCG
 - R98
 - Programska šema
 - Trofej Radija Crne Gore
 - Frekvencije
 - Radio drama
 
 
Ekonomija
08. 07. 2025.
08:35 >> 08:40
Raspisan treći tender za projekat žičare do Cetinja
Prijestonica Cetinje treći put je objavila poziv za izradu idejnog rješenja izgradnje druge faze žičare Kuk - Ivanova korita - Cetinje, jer se na prethodne niko nije javio.
Tender, treći po redu, raspisan je 3. jula, a novi rok za dostavljanje ponuda za izradu idejnog rješenja ističe danas u dev+et sati, pišu Vijesti.
Cijena je ostala ista do 15 hiljada EUR bez uračunatog PDV-a, a list navodi da su i prethodna dva neuspjela tendera trajala po pet dana.
Žičara Kotor - Lovćen otvorena je za komercijalnu vožnju sredinom avgusta 2023. godine. Trasa žičare polazi od mjesta Dub kod Kotora, a završava na lokaciji Kuk na planini Lovćen, na 1,35 hiljada metara nadmorske visine.
Žičara ima 48 gondola, a vrijeme putovanja u oba smjera traje 22 minuta. Postojeću žičaru je izgradio i od tada je koristi konzorcijum Leitner - Novi Volvox.
Od tada se najavljuje njeno produženje do Ivanovih korita i samog Cetinja. Prema studiji iz prošle godine izgradnja ove žičare koštala bi 58,3 miliona eura sa PDV-om, dok je zaključak da bi ta investicija bila isplativa i održiva.
Premijer Milojko Spajić i gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković imali su početkom maja prošle godine sastanak, gdje je jedna od tema bila nastavak gradnja žičare. Tada je, između ostalog, saopšteno "da bi već u junu prošle godine mogli biti stvoreni uslovi da se sredstva za žičaru predvide iz budžeta”.
Te stavke nije bilo u kasnijem rebalansu budžeta za prošlu godinu, dok je u kapitalnom budžetu države za ovu godinu predviđena suma od 200 hiljada EUR za pripremu dokumentacije za izgradnju.
Plan koji su gradonačelnik i premijer tada predstavili bio je da žičara od Kuka do Cetinja bude završena do proslave 20 godina od nezavisnosti u maju naredne godine.
Spajić je na proljećnom sastanku sa Đuraškovićem istakao da je to jako dobar projekat koji će imati punu podršku Vlade i da će novac za izgradnju biti opredijeljen iz kapitalnog budžeta.
“Tokom sastanka je naglašeno da je ovo najvažnija investicija u ovom momentu za Cetinje i da je realno očekivati da bi radovi mogli biti završeni do proslave 20 godina od obnove nezavisnosti”, saopšteno je iz Vlade u maju prošle godine.
Iz Ministarstva finansija su naknadno saopštili da projekta nije bilo u rebalansu budžeta za prošlu godinu, jer je Prijestonica Cetinje nakon kompletiranja tehničku dokumentaciju dostavila sredinom avgusta te godine, kada je Vlada već bila usvojila predlog rebalansa budžeta i poslala ga Skupštini na dalje razmatranje i usvajanje.
Prema Vladinom koncesionom aktu, za realizaciju projekta žičare Kotor-Cetinje iz 2015. godine, trasa žičare je podijeljena u tri dijela sa četiri određene lokacije terminala - Dub, Kuk (međustanica), Ivanova korita (međustanica) i Cetinje, ukupne dužine od oko 15 kilometara.
Коментари0
Остави коментар