Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ M.V. ]

12. 10. 2022. 17:51 >> 17:57

EVROPSKA KOMISIJA

Parlamentarni kanal doprinio transparentnosti Skupštine CG

Preduzeti su napori da se poboljša parlamentarni nadzor, ali efektivna kontrola ostaje u ranoj fazi, naglasila je Evropska komisija (EK) u godišnjem izvještaju o Crnoj Gori. Ukazano je da je Parlamentarni kanal doprinio transparentnosti državnog parlamenta.

Kako se pojašnjava, poslovnikom je predviđeno da se premijerski sat održava jednom mjesečno, a u izvještajnom periodu, to jest od jeseni prošle godine do danas, održano je osam ovakvih sjednica. Parlament nema kapacitet da ministre smatra odgovornim za nedolazak ili nedostatak odgovora.

"Prethodni premijer u tri navrata nije prihvatio interpelacije koje je parlament usvojio protiv bivših ministara. Uprkos proceduralnim i institucionalnim poboljšanjima, kvantitativna analiza rada Skupštine i njenih radnih tijela u izvještajnom periodu ne pokazuje značajniji napredak u nadzoru, dijelom zbog povremenog bojkota i possljedične nemogućnosti da odbori rade u punom kapacitetu. Neki predsjednici odbora, međutim, koriste nadzor proaktivno", navodi se u izvještaju EK.

Ukazano je da je najaktivniji bio Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu, a najmanje aktivan Odbor za borbu protiv korupcije.

"Skupština je nastavila da unapređuje nivo transparentnosti i komunikacije sa javnošću. Najvidljiviji oblici parlamentarne transparentnosti su mogućnost praćenja postupaka putem medija i na internetu, kao i direktni prenosi sjednica Skupštine i njenih radnih tijela putem Parlamentarnog kanala", navela je Evropska komisija.

Važna novina je uspostavljanje projekta E-peticije, gdje građani mogu da se obrate Skupštini radi pokretanja zakona, navela je Evropska komisija.

"Projekat ima za cilj potpunu digitalizaciju čitavog zakonodavnog procesa. Međutim, projekat nije dovoljno promovisan i mnogi građani nisu svjesni njegovog postojanja", navela je Evropska komisija. 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније