Политика

[ М.В. ]

12. 10. 2022. 17:51   >>  17:57

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА

Парламентарни канал допринио транспарентности Скупштине ЦГ

Предузети су напори да се побољша парламентарни надзор, али ефективна контрола остаје у раној фази, нагласила је Европска комисија (ЕК) у годишњем извјештају о Црној Гори. Указано је да је Парламентарни канал допринио транспарентности државног парламента.

Како се појашњава, пословником је предвиђено да се премијерски сат одржава једном мjесечно, а у извјештајном периоду, то јест од јесени прошле године до данас, одржано је осам оваквих сједница. Парламент нема капацитет да министре сматра одговорним за недолазак или недостатак одговора.

"Претходни премијер у три наврата није прихватио интерпелације које је парламент усвојио против бивших министара. Упркос процедуралним и институционалним побољшањима, квантитативна анализа рада Скупштине и њених радних тијела у извјештајном периоду не показује значајнији напредак у надзору, дијелом због повременог бојкота и поссљедичне немогућности да одбори раде у пуном капацитету. Неки предсједници одбора, међутим, користе надзор проактивно", наводи се у извјештају ЕК.

Указано је да је најактивнији био Одбор за политички систем, правосуђе и управу, а најмање активан Одбор за борбу против корупције.

"Скупштина је наставила да унапређује ниво транспарентности и комуникације са јавношћу. Највидљивији облици парламентарне транспарентности су могућност праћења поступака путем медија и на интернету, као и директни преноси сједница Скупштине и њених радних тијела путем Парламентарног канала", навела је Европска комисија.

Важна новина је успостављање пројекта Е-петиције, гдје грађани могу да се обрате Скупштини ради покретања закона, навела је Европска комисија.

"Пројекат има за циљ потпуну дигитализацију читавог законодавног процеса. Међутим, пројекат није довољно промовисан и многи грађани нису свјесни његовог постојања", навела је Европска комисија. 

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије