Политика
24. 12. 2022. 14:15 >> 14:12 5
ИБРАХИМОВИЋ
"Црна Гора у озбиљној политичкој и институционалној кризи"
Црна Гора је у политичкој и институционалној кризи. Рјешење тога могу бити само пријевремени парламентарни избори, поручио је потпредсједник Владе и министар капиталних инвестиција Црне Горе Ервин Ибрахимовић у интервјуу Агенцији Анадолија.
Европска унија (ЕУ) би почетком наредне године могла да разматра заустављање преговора са Црном Гором, ако држава не успостави функционалне институције, казала је раније овог мјесеца министрица вањских послова Словеније Тања Фајон, током посјете Подгорици.
"Нажалост, и ја морам потврдити да се Црна Гора налази у озбиљној политичкој и институционалној кризи. Од оне државе која је била примјер у региону, када су у питању европске интеграције, данас смо дошли до овога. Али, с друге стране, вјерујем да у Црној Гори има довољно мудрости, посебно код политичара, да нећемо наставити овако девастирање институција система и нашег пута према Европској унији. Када кажем 'нашег пута према ЕУ-у', вјерујем да ћемо и ми и Босна и Херцеговина и регион, врло брзо бити пуноправне чланице ЕУ-а. Међутим, свако мора радити свој домаћи задатак", истакао је Ибрахимовић.
Нагласио је да је Црна Гора, нажалост, дошла у ону ситуацијуније могла ни дда помисли да ће да дође.
"Прије свега, због недостатка дијалога. У посљедњих годину дана, два пута су падале владе и самим тим је на одређени начин изазивана политичка криза. Нажалост, наше институције нису све формиране, прије свега, Уставни суд и од тога потичу други проблеми", појаснио је Ибрахимовић.
Како је казао, Устав Црне Горе је писан тако да сва важна питања морају доћи уз дијалог. Уставни суд Црне Горе од 13. септембра нема кворум за одлучивање, јер има само троје судија од укупно седам.
"Тренутно у Црној Гори недостаје дијалог. Нажалост, актуелна већина нема довољно државничке одговорности да преузме обавезу да сједне са опозицијом за сто, да отворимо дијалог и дођемо до компромиса о важним питањима. Важно питање је да се комплетира Уставни суд, а након тога причати и о пријевременим парламентарним изборима. Пустимо да грађани одлуче у којем правцу Црна Гора треба да иде, односно да одлуче ко ће водити државу у наредном периоду. Поруке од наших међународних партнера, прије свега, схватам као пријатељске", поручио је Ибрахимовић.
Подсјетио је да у Црној Гори више од 80 посто грађана подржава европски пут земље.
"Све ове поруке које шаљу наши пријатељи из Брисела су добронамјерне и казују оно што кажу наши грађани, а то је да нам европски пут мора бити приоритет, а да политичари морају послушати грађане, озбиљно схватити поруку Брисела и сјести за сто, одредити датум избора судија Уставног суда, комплетирамо судије Уставног суда и тиме стварамо услове за пријевремене парламентарне изборе, идемо на изборе, након тога формирамо проевропску, про-НАТО владу, јер нам то грађани поручују", казао је потпредсједник Владе Црне Горе.
Након тога, Ибрахимовић вјерује да ће доћи много бољи дани за Црну Гору.
"Морамо побјећи од ситних политичких калкулација и сјести за сто. Политичари у Црној Гори напокон морају бити много храбрији и отворити причу дијалога", истакао је Ибрахимовић.
- За помирење требају двије стране -
У Подгорици и другим градовима у Црној Гори у претходном периоду одржано је неколико протеста. Захтјеви демонстраната су углавном опозив измијењеног Закона о предсједнику, дијалог и деблокада Уставног суда и расписивање пријевремених избора.
"Вјерујем да су и протести један вид демократског изјашњавања. Вјерујем да они који организују протесте имају јасан циљ. Ове протесте доживљавам као пут помирења у Црној Гори. Али, наравно да за помирење требају двије стране. Вјерујем да ће организатори протеста бити обазриви, водити рачуна да у правом смислу пренесу демократски сигнал цијелој Црној Гори", рекао је Ибрахимовић.
Позвао је организаторе да буду врло одговорни, да не дође до неког нежељеног екцеса.
"Имали смо искуства из прошлости. Вјерујем да смо доста научили и да ће ови протести успјети, не да још више подијеле Црну Гору него да пошаљу позив да Црној Гори требају комплетиране институције, пријевремени ванредни избори и да Црна Гора чује глас својих грађана", казао је Ибрахимовић.
Дотакао се и пријевремених парламентарних избора и коментирао колико је реално њихово расписивање.
"Вјерујем да се нико не плаши да чује глас грађана. Црна Гора је у политичкој и институционалној кризи. Рјешење тога могу бити само пријевремени парламентарни избори. Да је могла 42. и 43. влада да направи бољитак грађанима, онда не бисмо причали о пријевременим парламентарним изборима", истакао је Ибрахимовић.
Сматра да је вријеме да се на прољеће одрже пријевремени парламентарни избори.
- Положај мањина -
Ибрахимовић, који је и на челу Бошњачке странке, дотакао се положаја Бошњака у Црној Гори. Често пута је у претходних 1,5 годину говорио да је након парламентарних избора у аугусту 2020. године дошло до "етничког чишћења" Бошњака из државних институција.
"Када је дошла 42. влада, послије аугуста 2020. године, најављивано је да је у Црну Гору дошла демократија, да ће сви грађани бити равноправни. Међутим, са 42. владом смо видјели колико смо далеко од европских стандарда и колико је Црној Гори потребно демократије. Дакле, 42. влада је експресно све кадрове мање бројног народа искључила из институција система. Зато смо рекли да се радило о етничком чишћењу", рекао је Ибрахимовић.
Сматра да има више начина угрожавања једног народа.
"Прије свега, је то искључивање из институција система. Али, имамо и када је у питању економија. Наиме, 42. влада буџетом скоро ништа није издвојила за средине гдје живе мање бројни народи. Ако томе додамо и политичку несигурност и питање владавине права, онда је био појачан страх мање бројног народа и поново је био појачан поступак одласка Бошњака, Албанаца са својих огњишта. Жао ми је што ово кажем, али као да је била намјера да се што више припадници мање бројног народа осјећају несигурно и напусте своја мјеста", појаснио је Ибрахимовић.
Вјерује да је 42. влада прошлост. Како је казао, 43. влада је на одређен начин зауставила те процесе, послала је сигнал да има мјеста за мањине у Црној Гори.
Ибрахимовић је подсјетио да су од обнове независности Црне Горе, бошњачки народ и друге мањине унапређивали свој положај у држави.
- Путна инфраструктура -
Дотакао се и успостављања авиолиније од Подгорице до Сарајева и реконструкције пута који преко Шћепан-Поља спаја Црну Гору и Босну и Херцеговину.
"Авиокомпаније се тек опорављају након коронавируса. Сигурно је да је изазов пред свим авиокомпанијама када је ријеч о увођењу нових летова. Мој стручни тим покушава да изанализира колико би економски оправдана била та једна линија. Врло нам је значајно да се што боље повежемо са Босном и Херцеговином, али морају и авиокомпаније наћи свој економски интерес. Има више иницијатива. Поново је актуелно размишљање да можда иде Сарајево - Подгорица - Скопље. У наредном периоду ћемо то интензивирати", истакао је Ибрахимовић.
Вјерује да ће грађани Босне и Херцеговине и Црне Горе ускоро имати једну авиолинију, за почетак можда један или два лета седмично.
"Незахвално је рећи када ће бити завршени радови. Најмањи изазов ће бити урадити мост. Обје државе имају свој дио посла који треба да заврше. Заједничка понуда, када будем имали квалитетнију путну инфраструктуру, ће бити конкурентна, не само у региону него у цијелој Европи", нагласио је Ибрахимовић.
Рекао је да су односи Босне и Херцеговине и његове земље примјер у региону, али да има простора за њихово унапређење, прије свега, у области привреде.
Коментари 5
остави коментар