Политика

Мина [ Р.Б ]

28. 12. 2022. 14:22   >>  14:19 1

ОДЛУКА СДТ-А

Подгорица: Нема проглашења резултата избора прије изјашњења Уставног суда

Коначни резултати избора у Подгорици не могу бити проглашени прије изјашњења Уставног суда о жалбама, наводи се у одлуци Специјалног државног тужилаштва (СДТ) која је упућена предсједнику изборне комисије Главног града Веселину Вукчевићу.

СДТ је одбацило кривичну пријаву коју је Вукчевић 10. новембра поднио против Николе Терзића, Радосава Јокића, Марка Михаиловића, Жељка Вујотића, Драгана Прелевића, Јанка Одовића, Љиљане Јокић Капе и Владимира Вујовића, за кривично дјело злоупотреба службеног положаја путем подстрекавања.

Како се наводи у одлуци коју је државни тужилац Вукас Радоњић упутио Вукчевићу, не постоји основана сумња да су пријављени извршили кривично дјело за које се гони по службеној дузности.

У извиђају је утврђено да су пријављени, као чланови и секретар Изборне комисије Главног града Подгорица, 3. и 7. новембра захтијевали од Вукчевића, као предсједника комисије, сазивање сједнице на којој би били проглашени коначни резултати избора.

“Међутим, не постоји сумња да Вас тиме подстрекавају на кривично дјело, па чак и неуспјело, јер ни њихова свијест не подразумијева да они сами траже нешто незаконито, нити очигледно сматрају да испуњење њихових захтјева представља кривично дјело”, наглашава се у одлуци.

Како се наводи, у питању је очигледно сукоб два правна тумачења.

“Тако се Ваше заснива на оном што је суштина Закона о избору одборника и посланика, да се примједбе овлашћених субјеката у изборном процесу могу испитати не само пред изборним комисијама, него и од Уставног суда, у ком случају је изврсношти уставносудске одлуке, која се доноси у кратком року полазна основа за проглашење коначних изборних резултата, а што је изричито дефинсано у члану 98 став 1 тог Закона о избору одборника и посланика и које становиште дијели и државни тузилац”, истиче се у образложењу.

Додаје се да, са друге стране, пријављени који захтијевају проглашење коначних резултата избора, без чекања на одлуку суда, свој правни став заснивају на члан 99 став 2 Закона о избору одборника и посланика.

По том члану Закона се коначни резултати избора за одборнике објављују у службеном гласилу, најкасније у року од 15 дана од дана одржаваниа избора, али очигледно на његовом изолованом тумачењу и не у вези са претходним чланом.

“Управо је и дух закона такав да се обавеза из члан 99 став 2 закона Закона о избору одборника и посланика, која се односи на објављивање резултата, може испунити само ако су претходно испуњене обавезе из члана 98, који регулише проглашење коначних резултата избора, те се објављивање резултата не може приступити без њховог проглашења, за које, у конкретном нијесу испуњени услови”, наводи се у одлуци СДТ-а.

Како се истиче, то што закон није предвидио рјешење у ситуацији када је Уставни суд, који треба да, као орган највећег степена хијерархије и ауторитета, штити правилност изборног процеса, нефункционалан, због недовољог броја судија, не може се користити да се, кроз изоловано тумачење неке или неких законских одредби, такве ситуације рјешавају на начин на који би се повриједио дух Устава и закона.

У одлуци је указано и на члан 102 Закона о Уставном суду Црне Горе којим је прописано да “ако је неправииност која је утврђена у изборном поступку имала битан утицај на изборни резултат, Уставни суд одлуком поништава цио изборни поступак или дјелове тог поступка, који се морају тачно навести, односно поједине радње у поступку које се морају тачно означити”.

“То је још један од разлога због којих се не могу прогласити коначни резултати избора, док су у току поступци по жалби пред Уставним судом”, додаје се у одлуци.

Подсјећа се да је са таквим правним становиштем у складу и мишљење Државне изборне комисије, од 26. октобра, дато по захтјеву Општинске изборне комисије Плав, а које је у потпуности мјеродавно и за конкретну ситуацију у Главном граду.

ДИК је тада оцијенила “да не може прогласити коначне резултате избора, имајући у виду да је покренут поступак о жалби пред Уставним судом и коначни резултати избора не могу бити проглашени док Уставни суд не одлучи по жалби”.

Вукчевић, као подносилац кривичне пријаве има право да, у року од осам дана од дана пријема обавјештења, Врховном државном тужилаштву Црне Горе, поднесе притужбу за преиспитивање рјешења о одбацивању кривичне пријаве.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије