Политика
14. 01. 2023. 12:25 >> 12:43 2
ФУНКЦИОНЕР ДНП БУДВА
Гарчевић: Стоп "патриотском" уништавању корита црногорских ријека
Рушење мостова и надвожњака, пробијање насипа који штите од поплава, угрожавање изворишта пијаће воде, трајно уништавање ријечних корита и приобаља, те ускраћивање државног буџета за милионе еура неплаћених надокнада, само су неке од посљедица нелегалног ископавања пијеска и шљунка на обалама ријека Мораче, Лима и Цијевне, казао је функционер Демократске народне партије Будва Радко Гарчевић.
Истиче да шљунак и пијесак из ријечних корита представљају јавно добро Црне Горе.
"У бизнису у којем се, и кад се, послује по закону, окрећу огромне паре (према подацима Центра за заштиту и проучавање птица , из корита ријеке Мораче до сада је извађен шљунак укупне вриједности 138 милиона еура те да је потребно минимум 100 година да дође до потпуног природног опоравка корита Мораче након дугогодишње експлоатације шљунка), надокнаде држави су – минималне", наводи Гарчевић.
С друге стране, наводи Гарчевић, по државу много већу опасност представљају на стотине дивљих багериста који се воде девизом „копај и бјежи”.
"И поред тога што и птице на гранама знају које се тајкунске фирме обогаћују на штету државе. Оштрица правде у Црној Гори се „залијетела”, али није ни окрзнула оне који се богате нелегалном експлоатацијом шљунка. Токови огромних сума новца зарађеног нелегалном експлоатацијом шљунка такође су непознаница, па многи оправдано закључују да се њиме и купује ћутање државе, која већ предуго не успијева да изнађе механизам борбе против ове врсте криминала", наводи Гарчевић.
Истиче да је један од ријетких гласноговорника у борби против екоцида проф. Зоран Лакушић, који се и поред разноразних удара и пријетњи како јавних тако и тајних одговорно односи према очувању водоизворишта.
"Квази патриоте, сарадници бившег режима очигледно сматрају да им нико не смије стати на пут и да имају наслијеђено право да и даље пљачкају природна добра Црне Горе, а да притом надлежни, у лику предсједника Борда директора Регионалног водовода а што директно спада у оквир његових основних ингеренција на функцији на коју је изабран, не смије да се бави својим послом", истиче Гарчевић.
Наводи да активношћу нелегалних копача су угрожена не само обале ријека, већ и оближња насеља, те да конвоји камиона натоварених пијеском уништавају путеве, често изграђене из самодоприноса локалних заједница.
"Посредна штета коју дивљи копачи наносе грађанима Црне Горе, неповратно уништавање екосистема наших ријека, далеко је озбиљнија од оне финансијске. На најугроженијим локацијама се затире цјелокупна флора и фауна. Нестају биљке, рибе и дивљач, а иза тешких багера остају кратери који се претварају у дивље депоније. Ожиљци на обалама ријека у Црној Гори су такви да је невјероватно да то никога из државничког апарата не подстиче на озбиљну акцију", казао је Гарчевић.
Наводи да "због начина на који се дивљи копачи шљунка и пијеска годинама богате уништавајући природна добра државе Црне Горе, заслужују да их назовемо шљункарском мафијом".
"А начин на који се држава односи према нелегалном шљункарењу, упорно не рјешавајући проблеме у овој области и поред јавних апела предсједника Борда директора Регионалног водовода Зорана Лакушића, не може се назвати другачије него забијањем главе у пијесак", закључује Гарчевић.
Коментари 2
остави коментар