Политика
09. 02. 2023. 21:42 >> 06:38 9
ОДБОР ПРЕДЛОЖИО
Скупштина сјутра да не гласа о Закону о имовини
Одбор за политички систем, правосуђе и управу предложиће Скупштини да сјутра не гласа о Предлогу измјена и допуна Закона о одузимању имовине стечене криминалном дјелатношћу.
Одбор је седам сати саслушавао министра правде и представнике државних институција поводом измјена Закона, које је предложила Влада.
На сједници је договорено да се чланови Одбора не изјашњавају вечерас о предложеном акту.
Предсједник Одбора Момо Копривица је рекао да ће извјештај са сједнице бити уредно достављен Скупштини, и да ће предложити да се сјутра у пленуму не изјашњавају ни посланици, већ да се настави рад на поменутом закону.
“Сјутра није судњи дан, а став Одбора ипак обавезује Скупштину да застане и да се поради на овом рјешењу”, казао је Копривица.
Он је предложио да након усвајања дневног реда буде затражена пауза како би се Предлог закона дорадио.
Министар правде Марко Ковач казао је да је новина и увођења Заштитника имовинско правних интереса у читав концепт одузимања имовине.
“У средишту пажње није особа, већ је фокус на самој имовини”, казао је Ковач, па ће, како каже, фокус бити на утврђивању тога да ли је имовина стечена на законит начин.
“Заштитник имовинско-правних интереса неће радити истрагу у погледу било којег лица већ ће провјеравати имовину”, навео је Ковач.
Не смата да Заштиник у стручном смислу нема капацитета да води ове поступке.
“Мислим да ће поступци у овом случају бити много једноставнији него што се то представља”, казао је Ковач и додао да ће тужилаштво водити цијели поступак финансијске истраге.
Генерални секретар Владе Борис Марић сматра да је овакав закон неопходан црногорском правосудном систему, да би концепт правде могао да оживи.
„Знам да су нека од ових рјешења изазов за институције, али је и овдје у првом плану воља и на који начин ће се даље развијати институције“, казао је Марић.
Срце овог механизма је како каже - финансијска истрага.
"Тужилачка организација треба посебно да поведе рачуна о ефектима финансијске истраге која треба да буде основ доказног поступка да би се успјело", поручио је Марић.
Правни експерт СЕ Милорад Марковић казао је да је учествовао у изради измјена и допуна овог Закона.
Марковић је појаснио да се у финансијској истрази не испитује кривица лица, већ имовина и утврђује се да ли је она у диспропорцији са његовим примањима.
Појаснио је и да Устав забрањује ретроактивну примјену закона.
„То значи ако би уводили нови систем и закон то би значило да би ми тај закон не би могли примјењивати ретроактивно“, саопштио је Марковић и додао да су због тога урађене измјене закона.
Казао је и да је у парничном поступку терет доказивања на лицу чија се имовина испитује.
"Важећи закон је имао једну аномалију тј. предуго трајање кривичног поступка и морала се чекати правоснажна пресуда да би се покренуо поступак. Експерти ЕК, како каже, овај модел одузимања имовине оцијенили су веома позитивим и да су стављене одређено резерве. Како додаје и овај модел одузимања може имати проблеме у примјени.
„Примјена овог закона подразумијева и људске ресурсе и све друге капацитете полиције, тужилаштва и свих других органа“, казао је Марковић.
Специјални тужилац Милош Шошкић саопштио је да нам треба ефикасан и ефективан закон, са брзим поступцима који ће резултирати одузимањем незаконите имовине. У том контексту казао је и да постојећи закон није ефикасан.
Шошкић је изнио низ примједби на предложене измјене закона.
„Овај закон је јако важан и мислим да одређује у ком правцу ћемо да идемо као друштво, не тиче се било чијег мандата и овај Закон мора да нас све наживи и пошаље поруку да нико не може да има незаконито стечену имовину“, поручио је Шошкић.
Предсједник Вишег суда у Подгорици Борис Савић казао је да је ријеч о веома важном закону, који је потребан у борби против криминала и корупције.
Каже и да у Вишем суду кроз мјере тајног надзора чују како се управо кроз имовину покушава прикрити корист стечена нелегалним путем.
Савић је саопштио и да је пред Вишим судом било 20-ак предмета проширеног одузимања имовине.
“Само су четири случаја била значајнија, остали су били багателни и бојим се да ће тако и остати”, саопштио је Савић.
Изразио и је велику скепсу у односу на то како ће се примјењивати неке одредбе.
"Чини ми се да је систем компликован и негдје у свијету немамо овакав систем", казао је Савић.
На консултативно саслушање позвани су представници Специјалног државног тужилаштва, Агенције за спрјечавање корупције и заштитник имовинско-правних интереса Црне Горе.
Позив је упућен и директорици Мреже за афирмацију невладиног сектора Вањи Ћаловић Марковић, заступници Црне Горе пред судом у Стразбуру Валентини Павличић, генералном секретару Владе Борису Марићу, као и независним експертима, представницима Удружења правника, Министарства финансија, Акције за људска права.
Одбор је оставио могућност да се и друге невладине организације и појединци пријаве за учешће у консултативном саслушању.
Директорка МАНС-а Вања Ћаловић Марковић је указала да ни за једну од три верзије овог текста није било јавне расправе и нема мишљења органа који би требало да га спороводе, а камоли јавности.
"Указивала сам више пута на конфузију око кривичног и парничног поступка и све проблеме које то може да изазове око процесиутрања и у првој фази поступка, а већи проблем је што су остављена велика дискрециона права тужиоцима да одлуче да ли ће и у којим случајевима да користе овај закон. Затим заштитнику имовинско правних односа омогућавају додатно да одлучи да ли ће, иако је тужулаштво процијенило да постоје сумње на незаконито богаћење, да покрене поступак и то све у року до 60 дана, иначе су та лица аболирана ", казала је Ћаловић Марковић.
Сви се, истиче, слажу да је потребно увести нови поступак отимања имовине, али он мора бити компатибилан са другим законима ове државе. Како је додала уз слабе капацитете надлежних органа успјети да се све оконча за 60 дана је готово немогуће.
Каже да Министарво упорно даје нетачне инфорамције и хоће да убиједи да министар правде боље зна од представника ЕУ хоће ли државе чланице сарађивати са нама, ако усвојимо јединстеви систем одузимања имовине на свијету, за који они никад нијесу чули.
"Министар није рекао да ће да постоје проблеми у тој сарадњи, али то ме не изненађује јер човјек који би предложио закон којим се аболирају сви који су стицали имовину 90-тих нема проблема ни на овај начин да нас доводи у заблуду", каже директорица МАНС-а.
Изненадила је, каже Павличић која треба да нас застипа и Стразбуру, а која је прочитала да је Европска комисија рекла да хидбридни режим грађанског и кривичног законодавства није неопходно проблематичан, али је пропустила да каже да иза тога стоји зарез, а не тачка. Иза зареза је све супротно ономе што је казано.
"Тамо пише да хибридни режим није неопходно проблематичан, али мора да има процедуралне заштите уписане у пракси Европског суда за људска права и узме у обзир очекивану ефикасност закона у специфичном црногорском контексту. Процјена експерата указује на озбиљне ризике у току имплеметационе фазе. Кажу немојте да га усвајате, вратите га на јавну расправу, ускладите са међународним стандардима, јер у супротном неће бити могућа међународна сарадња. А ја вам тврдим да је 99 одсто, незаконито стечене имовине на име фирми из иностранста, зато је та сарадња кључна", поручила је Ћаловић Марковић.
Треба нам закон какав има Италија, и терет доказивања треба да буде на оптуженом.
"Нашли сте најгори начин да се борите са тим проблемом и ако сам раније мислила да је незнање, сада сам сигурна да је у питању намјера да се нека лица, па и из министрове околине заштите и не врате имовину држави. Да је другачије било би јавне расправе раније. Боље може и мора, и ви сте нам то обећаали", поручила је она министру.
Посланица СНП-а Милосава Пауновић је питала Ћаловић Марковић ко је то узео паре деведесетих из СНП-а.
“Не стоје ове бајке ко је то крао из СНП-а па се сада штити како то казе Ћаловић Марковић”, додала је она.
Ћаловић Марковић посланици Пауновић је одговорила да је Мило Ђукановић крао деведесетих као лидер јединстевене партије.
"Ви долазите из партије нове власти, не знате. Ви се бавите МАНС-ом, а не ниједним човјеком из претходне владавине од 30 година, који је стекао стотине милиона”, одговорила је директорица МАНС-а.
Коментари 9
остави коментар