- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Politika
26. 07. 2025.
09:59 >> 09:59
Predlog Zakona o ANB-u neustavan i protivan međunarodnim standardima
Predlog Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost (ANB) je neustavan i protivan međunarodnim standardima, ocijenili su iz Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) i zatražili da se povuče iz skupštinske procedure i otvori inkluzivan proces javne rasprave.
Iz MANS-a su u saopštenju naveli da se oštro protive Predlogu zakona o ANB-u, koji je Vlada usvojila bez javne rasprave i hitno uputila Skupštini.
“Takav način donošenja zakona, posebno onih koji se tiču temeljnih prava građana, pokazuje zabrinjavajuću spremnost vlasti da odlučuje iza zatvorenih vrata i bez javnog uvida”, kaže se u saopštenju.
Iz MANS-a su rekli da Predlog zakona daje Agenciji široka i neograničena ovlašćenja da prikuplja podatke o građanima bez bilo kakvog sudskog nadzora.
Ta rješenja, kako su naveli, uključuju pristup ličnim i osjetljivim informacijama, kao što su zdravstveni i finansijski podaci, ali i uvid u komunikacione podatke i elektronske evidencije različitih institucija i pravnih lica.
“Na taj način se stvara sistem u kojem službenici tajne službe mogu djelovati bez kontrole, bez obaveze da pravdaju pristup podacima i bez prava građana da budu obaviješteni ili zaštićeni”, rekli su iz MANS-a.
Iz te nevladine organizacije (NVO) su naglasili da se time ozbiljno narušava pravo na privatnost, kao i pravna sigurnost svih osoba u Crnoj Gori.
“Ignorisanje preporuka domaćih i međunarodnih organizacija, kao i ranijih presuda Ustavnog suda koje su jasno definisale granice državnog nadzora nad privatnim životom, dodatno produbljuje problem”, navodi se u saopštenju.
Iz MANS-a su rekli da su već osporili gotovo identično zakonsko ovlašćenje, koje se odnosilo na policiju.
Oni su kazali da je, u postupku pred Ustavnim sudom 2014. godine, njihovom inicijativom oborena odredba koja je omogućavala policiji da bez sudske odluke pristupa telefonskim listinzima građana.
“Sud je tada jasno utvrdio da i podaci o komunikaciji, poput pozivanih brojeva, trajanja poziva i lokacije, uživaju ustavnu zaštitu i da ovakvo zadiranje u privatnost može biti dozvoljeno isključivo na osnovu sudskog naloga”, naveli su iz MANS-a.
Kako su rekli, umjesto da jača pravne garancije i usklađuje zakone sa međunarodnim standardima, Vlada predlaže rješenja koja vode ka netransparentnom nadzoru i mogućoj zloupotrebi moći.
Iz MANS-a su ocijenili da je zakon u ovom obliku u direktnoj suprotnosti sa Ustavom Crne Gore, međunarodnim ugovorima o ljudskim pravima i pravilima na kojima počiva Evropska unija, čijem članstvu država teži.
“MANS zahtijeva da se Predlog zakona odmah povuče iz skupštinske procedure i da se otvori inkluzivan proces javne rasprave, u koji će biti uključeni eksperti, civilni sektor, stručna javnost i relevantne institucije za zaštitu prava građana”, navodi se u saopštenju.
Iz MANS-a su poručili da se o zakonu koji reguliše rad bezbjednosne službe mora odlučivati otvoreno, odgovorno i u skladu sa demokratskim principima.
“Tajnost i hitnost u ovom slučaju nijesu opravdanje, već upozorenje”, rekli su iz te NVO.
Коментари0
Остави коментар