Предсједнички избори
20. 03. 2023. 08:25 >> 09:22
АНАЛИЗА РЕЗУЛТАТА
Нововић: Избори показали да грађани желе нова лица
Резултати предсједничких избора не уливају наду ДПС-у у сусрет ванредним парламентарним, док је свима јасно да тренутни однос политичких снага иде у корист Европи сад, казала је руководитељка ММЦ-а у Јавном сервису Наташа Нововић.
Она је у Јутарњем програму ТВЦГ саопштила да су и ови избори показали да грађани желе нова лица у политици.
“Изненађење на овим изборима је та велика разлика између другог и трећег мјеста и мислим да то иде у прилог томе да људи желе нова лица”, навела је Нововић.
Она каже да је предсједничка кампања била релативно мирна, ако изузмемо инцидент на Цетињу са Јаковом Милатовићем и на крају догађај са кандидаткињом Драгињом Вуксановић Станковић.
Подсјетила је на резултате ДПС-а са парламентарних избора 2016. када је ДПС имао 41%, док је двије године касније Ђукановић на предсједничким изборима освојио 53% одсто подршке.
Нововић каже да је Ђукановић увијек имао појединачно више гласова него што је била подршка ДПС-у. То се, како подсјећа, није догодило на посљедњим изборима, када је 2020. ДПС имао 35% колико је и Ђукановић имао синоћ.
“Тако да то не може да улива много храбрости ДПС-у у сусрет парламентарним изборима. У овом тренутку је свима јасно да то иде у корист Европи сад”, казала је Нововић.
Бирачки списак је, наводи Нововић, несређен, а није било политичке воље да се то питање ријеши. Друга бољка је злоупотреба државних ресурса чега је, како додаје, било мање у овој кампањи, јер кандидати, осим Ђукановића, нијесу државни функционери.
Радуловић: Уставни суд ће одбацити иницијативу парламентарне већине
Посланици парламентарне већине поднијели су Уставном суду иницијативу за оцјену уставности одлуке предсједника Мила Ђукановића о распуштању Скупштине, и затражили да Суд, до доношења коначне одлуке, нареди обуставу извршења свих појединачних аката или радњи на основу Указа предсједника.
Адвокат Веселин Радуловић сматра да ће Уставни суд ту иницијативу да одбаци.
„Моје је мишљење је да се не ради о општем акту и да ће та инцијатива бити одбачена“, казао је Радуловић у Јутарњем програму ТВЦГ.
Он истиче и да су политичари у Црној Гори направили такав амбијент у којем нијесмо имали Уставни суд, па је изборни процес било немогуће одржати.
Говорећи о предсједничким изборима Радуловић каже да кампања није била фер посебно према кандидаткињи СДП-а Драгињи Вуксановић Станковић.
“Њена оставка је нешто ново, нијесмо имали раније прилику да видимо такво преузимање одговорности након лоших изборних резултата”, казао је Радуловић.
Он каже да су измјене Закона о предсједнику неуставне, што је како истиче, став већине правника у Црној Гори.
Каже да, ипак, Ђукановић није имао утемељења у Уставу да распусти Скупштину, а како додаје, упитно је и да ли то право има на основу измијењеног закона.
“Ту одлуку тумачим као политичку одлуку, вјероватно је рачунао да ће имати добар резултат на предсједничким изборима и да ће то дати замах његовој партији на парламентарним. Лоше је што сви политичари посежу за одлукама које су спорне и често супротне са Уставом. Одлука о расписивању ванредних парламентарних избора је можда легитимна, али не на овај начин”, казао је Радуловић.
Вјерује да се и судије Уставног суда неће спорити око питања уставности измјена Закона о предсједнику Црне Горе.
„Политичари су довели до тога да имамо дуго нефункционалан суд“, казао је Радуловић.
Коментари 0
остави коментар