Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

[ Mina business, Objavila: R.B. ]

28. 01. 2020. 22:52 >> 10:07

BREGU

Izazov decenije odliv kvalifikovanog kadra

Broj radno sposobnog stanovništva na Zapadnom Balkanu smanjen je više od 400 hiljada u proteklih pet godina, pri čemu je odliv kvalifikovanog kadra najveći izazov u ovoj deceniji, ocijenila je generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju (RCC), Majlinda Bregu.

Ona je na regionalnoj konferenciji Zapošljavanje - nijanse sive na Zapadnom Balkanu: Regionalne perspektive o otvaranju većeg broja boljih radnih mjesta u Sarajevu, kazala da negativan prirodni prirast stanovništva nije jedini faktor koji tome doprinosi.

„Odliv kvalifikovanog kadra je najveći izazov u ovoj novoj deceniji koji bi trebalo da diktira aktuelni i budući program politika naših ekonomija. Još jedna važna bojazan odnosi se na neusklađenost između vještina koje vam pruža obrazovni sistem i potražnje na tržištu rada“, rekla je Bregu na predstavljanju druge faze RCC-ovog projekta Platforma za zapošljavanje i socijalna pitanja (ESAP 2).

Ona, kako je saopšteno iz RCC-a, smatra da je potrebno radikalno promijeniti sistem obrazovanja i preispitati konvencionalni način razmišljanja da se obrazovanje odnosi na sticanje znanja i posmatrati ga kao nešto što primarno nosi ekonomsku vrijednost.

"U proteklih sedam godina, otvoreno je više od 700 hiljada novih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti u cijeloj regiji smanjena je sa 23 odsto na oko 16 odsto. Kažu da plima podiže sve brodove, i male i velike. Međutim, nijesu svi osjetili prednosti ovih ekonomskih i poboljšanja na tržištu rada u protekloj deceniji", rekla je Bregu.

Ona je dodala da su, na primjer, samo 4,3 odsto novootvorenih radnih mjesta popunile osobe mlađe od 24 godine, a vrlo često im treba i do dvije godine da pronađu prvo zaposlenje.

„Jedna od četiri mlade osobe nije zaposlena, niti je obuhvaćena obrazovanjem ili obukama, skoro polovina radno sposobnih žena nije na tržištu rada, dok je kod muškaraca ta brojka jedan od četiri", dodala je Bregu ističući ozbiljne demografske izazove sa kojima se regija suočava.

ESAP 2 će, nadovezujući se na rezultate ESAP-a 1, nastaviti da radi sa ministarstvima rada, službama za zapošljavanje i drugim partnerima na unapređenju politika i mjera zapošljavanja i učenju od njihovih evropskih kolega o tome koje mjere i politike najbolje funkcioniraju za otvaranje dodatnih i boljih radnih mjesta, posebno se fokusirajući na neformalno zapošljavanje i njegovo pretvaranje u formalno.

"Prema navodima Svjetske banke (SB), skoro polovina odnosno 49,2 odsto firmi u regiji takmiči se sa neformalnim firmama. Stopa neformalnog zapošljavanja u regiji kreće se od 18 do 30 odsto, ali je ovaj broj mnogo značajniji ako se posmatra kroz prizmu života zaposlenih koji su lišeni dostojanstvenih radnih prava i uslova. Jednostavno rečeno, cilj ESAP-a 2 je da učini da ove brojke rade u korist zaposlenih, njihovih poslodavaca, društava i ekonomije u cjelini", kazala je Bregu.

Konferenciji su, pored Bregu, otvorili i direktor Međunarodne organizacije rada (ILO) za centralnu i istočnu Evropu, Markus Pilgrim partnera RCC-a u sprovođenju projekata ESAP 1 i 2, kao i šef Delegacije EU u Bosni i Hercegovini, Johann Sattler.

Oni su naveli važnost tog projekta za regiju jer je pomogao u promovisanju zapošljavanja i mnogih srodnih i složenih tema kao što je pristup pravdi za sve putem alternativnog rješavanja radnih sporova, kao i značaja socijalnog dijaloga kroz regionalnu saradnju, koji se pokazao efikasnijim načinom za rješavanje ovih složenih pitanja od bavljenja njima na individualnom, nacionalnom nivou.

Na konferenciji su se okupili ministri rada i socijalnih pitanja iz regije, predstavnici javnih službi za zapošljavanje, civilnog društva i akademske zajednice, koji su raspravljali o trenutnoj situaciji, dolazećim trendovima zapošljavanja i mogućim rješenjima za probleme (ne)zaposlenosti u regiji.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније