Регион

Б.Ч.Ј.

27. 01. 2023. 11:14   >>  11:32 1

РЕГИОНАЛНЕ НВО ПОВОДОМ 30 ГОДИНА ЊЕГОВЕ СМРТИ

Срђан Алексић је стварни херој рата

Оснивачи Регионалне новинарске награде "Срђан Алексић" подсјетили су да се данас навршава 30 година од трагичне смрти Срђана Алексића, младића из Требиња којег су убили припадници Војске Републике Српске (ВРС) јер је спасао живот свом суграђанину Алену Главовићу.

"Дана 21. јануара 1993. године четворица припадника ВРС почели су да малтретирају и туку Алена Главовића. Срђан Алексић им је пришао и рекао да оставе човјека на миру, на шта су се они окренули према њему и почели да га крвнички пребијају и ударају кундацима пушака. Срђан је пао у кому и након шест дана издахнуо у болници. Ален Главовић је успио да побјегне и он данас са породицом живи у Шведској. Сваке године он посјећује Срђанов гроб и оставља цвијеће на њему", навели су у саопштењу за јавност.

Срђанов отац, Раде Алексић, тада је написао читуљу у којој је навео: "Умро је вршећи своју људску дужност".

"Он је штитио човјека и ја сам поносан на њега", казао је Раде Алексић у једном интервјуу.

Невладине опрганизације су подсјетиле да се Срђаново убиство десило у центру Требиња, у близини полицијске станице и градске пијаце, "наочиглед свих".

"У Требињу је владала завјера ћутања, све до 2007. године, када су новинари из региона почели активно да пишу о судбини Срђана Алексића. Потом је Срђан постао симбол и стварни херој ратова из деведесетих година. Градови на постјугословенском простору почели су називати улице, булеваре, пасаже… именом Срђана Алексића", навели су у саопштењу.

Додали су да су "ретки Требињци" причали да је Срђан Алексић био први и једини војник који је отворено, испред општине, згађен оним што се дешавало на дубровачком ратишту, протестовао и бацио пушку, а испричали су и да је и прије трагичног дана, он у неколико наврата одбранио своје комшије Бошњаке од насилника и зликоваца.

Подсјетили су да је његов суграђанин Љубиша Глушчевић рекао да је Срђан заслужио споменик "већи од Његошевог и Дучићевог", јер је одбранио част и образ Требиња у злим временима.

Срђан Алексић имао је 26 година када је убијен. Био је јуниорски рекордер у пливању и бавио се аматерским позориштем.

"Срђова погибија има поруку, поруку за будућност, поруку човјека за човјека. Ми који живимо треба да видимо ту поруку, да је гајимо и да је користимо, као нешто што ће помоћи да добро завлада", рекао је у документарном филму "Срђо" у продукцији Радио-телевизије Србије из 2007. године, његов отац Раде.

Хелсиншки парламент грађана Бања Лука, Мрежа за изградњу мира, Независно друштво новинара Војводине, Институт за медије Црне Горе и Удруга за промицање медијске културе, умјетности и толеранције "Лупига – свијет кроз обичне очи" из Хрватске, прошле године установили су Регионалну новинарску награду која носи Алексићево име.

Награда се додјељује новинаркама, новинарима и медијима из Босне и Херцеговине, Србије, Хрватске и Црне Горе у три категорије: за новинарску храброст и изузетност, за допринос заједници и за медије.

Награде су уручене на свечаности у Бањалуци, 10. децембра 2022. године, на Међународни дан људских права, а добитници су Виктор Иванчић, Тамара Скрозза и портал КРИК.

Пратите нас на

Коментари 1

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије