Свијет
08. 02. 2023. 21:24 >> 21:18
УН
"Летонија дискриминише говорнике руског језика"
Одлука власти у Летонији да летонски постане једини језик који се користи у школама дискриминаторска је у односу на друге етничке групе у земљи, у којој живи велики број говорника руског језика, саопштио је стручни тим Уједињених нација, пренио је портал Политико.
У септембру прошле године Летонија је усвојила закон чији је циљ да до 2025. године летонски постане једини језик који се користи у школама у земљи, почевши од предшколских установа.
"У складу са међународним правом, Влада Летоније има обавезу да штити и подржава језичка права мањинских заједница у земљи, без дискриминације. Власти морају да појасне оштра ограничења за образовање на језицима мањина, која фактички доводе до његовог елиминисања“, наводи се у извјештају.
У одговору Уједињеним нацијама, летонска влада је навела да тај закон не крши међународно право, тврдећи да су државе слободне да изаберу „најприкладније мјере како би осигурале одговарајућу и ефикасну заштиту“ права мањина.
"Летонија је дјеловала у доброј вјери тако што је постепено повећавала удио летонског језика у образовном систему и оставила је довољно дуг прелазни период да амандмани ступе на снагу“, написао је летонски министар спољних послова Едгарс Ринкевичс.
Иако више неће бити могуће пратити двојезичну наставу на летонском и неком другом језику, „дјеца и ученици ће имати право да студирају мањински језик и културну историју“, додао је Ринкевич.
У Летонији живи више стотина хиљада људи који говоре руски, што чини око четвртину од 1,8 милиона становника те земље. Док је Летонија била у Совјетском Савезу, комунистичке власти су спровеле политику „русификације“, успостављајуц́и руски као главни институционални језик.
Коментари 0
остави коментар