Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Svijet

A.M. [ N1 ]

06. 02. 2024. 21:23 >> 21:23
3

Crkva Hrista Spasitelja

Još jedna vizantijska crkva u Istanbulu postaje džamija

Crkva Hrista Spasitelja iz 12. vijeka u Istanbulu od 23. februara postaće džamija, kada će primiti prve muslimanske vjernike na molitvu, objavili su turski mediji.

Crkva poznata i pod nazivom Hora, po istoimenom manastiru u čijem se sklopu nalazi, poslednjih 79 godina bila je muzej.

Međutim, ukazom turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana iz 2020. godine, njoj je promijenjena namjena i odlučeno je da se pretvori u džamiju. Prethodno je istu sudbinu doživela najpoznatija crkva Vizantijskog carstva – čuvena Aja Sofija.

Poslije Erdoganove odluke počele su pripreme za pretvaranje crkve u džamiju, ali su radovi iznenada zaustavljeni.

Turski mediji navode da je završena višegodišnja restauracija džamije Karije, kako nazivaju crkvu Horu, a da su po podovima postavljeni specijalno dizajnirani tepisi.

„Istorijska džamija, opremljena specijalno dizajniranim crvenim tepisima, planirano je da bude otvorena za vjernike u petak 23. februara. Mozaici i freske u istorijskoj džamiji su sačuvani i biće izloženi za posjetioce“, objavio je list „Jeni safak“.

Crkva se nalazi u istorijskom centru Istanbula, nedaleko od nekadašnjih vizantijskih bedema i još jedne znamenitosti – kapije kroz koju je sultan Mehmed Drugi ušao u grad.

Osnovana je još u 6. vijeku kao dio starog manastirskog kompleksa. Današnji objekat je sagrađen u 12. vijeku, mada je već u 14. doživeo drastičnu izmjenu i renoviranje.

Hora je poznata po tome što su u njoj smješteni neki od najboljih primjera vizantijskih mozaika, koji su preživjeli vjekove i do danas ostali sačuvani.

Posle pada Carigrada uspjela je da se održi još nekoliko decenija kao crkva, da bi potom bila pretvorena u džamiju. Objekat je renoviran posle Drugog svjetskog rata i od tada je funkcionisao kao muzej.

Пратите нас на

Коментари3

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније