- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
20. 07. 2025.
08:39 >> 08:39
Kina počinje gradnju sporne mega-brane u Tibetu
Izgradnja sporne „mega-brane“ na rijeci koja protiče kroz Tibet i Indiju je počela, prenijeli su kineski državni mediji, a premijer Li Cijang je prisustvovao svečanom polaganju kamena-temeljca.
Agencija AFP piše da je Kina u decembru najavila taj projekat na rijeci koja se u Tibetu naziva Jarlung Cangpo, a u Indiji Bramaputra, povezujući ga sa svojim ciljevima za postizanje neutralnosti ugljenika i ekonomskim ciljevima u regionu.
Kada bude izgrađena, brana će nadmašiti rekordnu branu „Tri klisure“ na rijeci Jangce u centralnoj Kini i potencijalno će imati značajan uticaj na milione ljudi koji žive nizvodno u Indiji i Bangladešu.
Indija je u januaru saopštila da je izrazila Kini zabrinutost zbog projekta i da će „pratiti situaciju i preduzeti neophodne mjere da zaštiti svoje interese“.
Indijsko Ministarstvo vanjskih poslova je tada saopštilo da je Kina pozvana da osigura da interesi država nizvodno od rijeke Bramaputre ne budu oštećeni aktivnostima u uzvodnim regionima.
U decembru je kinesko Ministarstvo vanjskih poslova tvrdilo da projekat neće imati „negativan uticaj“ nizvodno i obećalo da će „održavati komunikaciju sa priobalnim zemljama“.
Projekat podrazumijeva izgradnju pet hidroelektrana, kapaciteta 300 milijardi kWh godišnje, sa ukupnom investicijom procijenjenom na približno 167,1 milijardu dolara (oko 143,6 miliona eura), javila je danas agencija Sinhua.
BBC piše da je Kina tokom posljednje decenije izgradila više hidroelektrana duž toka rijeke Jarlung Cangpo u pokušaju da iskoristi njenu snagu kao izvor obnovljive energije. Protičući kroz najdublji kanjon na Zemlji, jedan dio rijeke pada 2.000 metara u kratkom rasponu od samo 50 kilometara, nudeći ogroman hidroenergetski potencijal za proizvodnju struje.
„Proizvedena električna energija će se prvenstveno isporučivati drugim regionima za potrošnju, a istovremeno će zadovoljavati lokalne potrebe za električnom energijom u Tibetu“, dodala je agencija.
Ekolozi su upozorili na nepovratan uticaj tih megaprojekata na ekološki osjetljivu Tibetansku visoravan.
Indija i Kina, susjedi i rivalske azijske sile, dijele hiljade kilometara granica, gdje su desetine hiljada vojnika stacionirane sa obje strane.
Коментари0
Остави коментар