- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Svijet
21. 08. 2025.
17:32 >> 17:32
EU i SAD zajedničkom izjavom potvrdile američke carine od 15 odsto
Evropska unija (EU) i SAD su 20. avgusta objavile zajedničku izjavu u kojoj navode da će američka sveobuhvatna carinska stopa biti maksimalno 15 odsto za veliku većinu izvoza iz EU, uključujući strateške sektore kao što su automobili, farmaceutski proizvodi, poluprovodnici i drvo.
Sektori koji već podležu carinama najpovlašćenije nacije od 15 odsto ili više neće biti opterećeni dodatnim carinama, navodi se u izjavi.
Od 1. septembra za neke grupe proizvoda primjenjivaće se poseban režim, odnosno samo carine utvrđene prema načelu najpovlašćenije nacije. To uključuje nedostupne prirodne resurse, avione i dijelove aviona, generičke farmaceutske proizvode i njihove sastojke i hemijske prekursore.
U saopštenju se dodaje da će EU i SAD nastaviti da rade na proširenju tog režima na druge kategorije proizvoda.
Takođe, kako se navodi, EU i SAD će raditi na zaštiti svojih ekonomija od viška kapaciteta u sektorima čelika i aluminijuma i na sigurnim lancima snabdijevanja. U izjavi se još navodi da je ovim potvrđen politički dogovor predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsjednika SAD Donalda Trampa, postignut 27. jula, i uspostavlja „okvir za pravednu, uravnoteženu i uzajamno korisnu transatlantsku trgovinu i ulaganja“, saopštila je Komisija.
„To je prvi korak u procesu kojim će se povećati trgovina i poboljšati pristup tržištu u dodatnim sektorima“, navodi se u saopštenju.
Izjavom se SAD i EU obavezuju i da će raditi na obnavljanju stabilnosti i predvidljivosti u međusobnoj trgovini i investicijama, u korist preduzeća i građana.
Fon der Lajen je izjavila da je EU, suočena sa izazovnom situacijom, ostvarila rezultate za članice i industriju i ponovo uspostavila dosljednost u transatlantskoj trgovini.
„To nije kraj procesa, nastavićemo da sarađujemo sa SAD kako bismo postigli dogovor o većem smanjenju carina, utvrdili više područja saradnje i stvorili veći potencijal za ekonomski rast. Istovremeno, nastavljamo da diverzifikujemo naša međunarodna trgovinska partnerstva“, kazala je Fon der Lajen.
Prije nego što se Tramp vratio na dužnost u drugom predsjedničkom mandatu, SAD i EU održavali su generalno niske nivoe carina u najvećem bilateralnom trgovinskom odnosu na svijetu, sa oko 1,7 milijardi evra (2 milijarde dolara) godišnje trgovine.
Zajedno, SAD i EU imaju 44 odsto globalne ekonomije. Prosečna stopa za SAD iznosila je 1,47 odsto za evropsku robu, dok je prosečna stopa za EU iznosila 1,35 odsto za američke proizvode, prema think tanku Bruegel iz Brisela.
Tramp se žalio na trgovinski višak EU-a od 198 milijardi evra, navodeći da Amerikanci kupuju više od evropskih firmi nego obrnuto, te da evropsko tržište nije dovoljno otvoreno za automobile proizvedene u SAD-u.
Međutim, američke firme popunjavaju dio trgovinskog jaza, prodajući više od EU-a kada su u pitanju usluge, rezervacije putovanja te pravne i finansijske usluge. Prema podacima Evropske centralne banke, oko 30 odsto evropskog uvoza dolazi od firmi u američkom vlasništvu.
Коментари0
Остави коментар