Туризам
21. 02. 2023. 17:25 >> 17:19
ПРОМОЦИЈА ДЕСТИНАЦИЈЕ
Црна Гора – тврда бисерна шкољка
"Ако се негдје спојило неспојиво, а контраст између двије крајности прелио у складну цјелину, онда је то Црна Гора. Ту се одвија мијешање осољеног медитеранског ваздуха са гордошћу планинске оштрине. Ту се сударају планина и море, ту се јесен некад усели прије него се љето спакује, а зима често засједе с прољећем. И све је то могуће искусити у истом дану, путујући од крајњег сјевера до првог погледа на Јадранско море." Овако је Црна Гора описана у годишњем издању регионалног магазина "The Adriatic".
Истиче се љубазност Црногораца, који туристе дочекују вјековима.
"Још за вријеме Петровића почела је изградња смјештајних капацитета за “извањце” тј туристе, а давне 1864. године изграђен је и први хотел на Цетињу, “Локанда”. Развијање путне инфраструктуре пратила је и изградња ханова који су били карактеристична одморишта за путнике и тако је стидно почела једна прича која је данас нешто по чему је Црна Гора најпрепознатљивија. Додатно, повезаност градова условила је и веће кретање људи, а атрактивност обале већ почетком 20. вијека донијела је и изградњу Пансиона на зеленој плажи у Херцег Новом. У тим годинама интензивније се развијало оно што је данас готово трећина БДП-а што Црну Гору чини првом земљом у Европи по удјелу туризма у економији", пише у тексту, у којем је 14 страна посвећено Црној Гори.
Скоро цијели један вијек је требало да протекне да Црна Гора доспије до насловница свјетски познатих часописа који су је све чешће сврставали у 10 најбољих дестинација у свијету.
"Котор је за веома кратко вријеме доспио на прво мјесто чувене Лонелy планет листе и тако постао магнет за туристе из цијелог свијете. Према ријечима мјештана, неколико година прије него се то десило, један од новинара свјетски познатог часописа боравио је на одмору у Котору, а стечену љубав преносио је пријатељима, колегама па и папиру који је ово мјесто популаризовао до мјере да је свијет чуо оно што су они имали да кажу", наводи се.
Осим новинарима који су пронијели глас о нестварној љепоти Боке, захвални су Црногорци и друштвеним мрежама које су оно што објектив види пренијеле у скоро све крајеве свијета. Тако је Бококоторски залив постао најјужнији европски фјорд којем се диве стотине хиљада људи, а Црно језеро мјесто поред којег се упрљане мисли избистре од степена бистрине воде у њему.
"Чаробна је, иако сурова на моменте и недодирљива на много мјеста. Иако је се пола може сагледати са Ловћена, и даље је на понека мјеста само поглед и стигао. Зато и не чуди слоган “Wилд беаутy”, јер ако је морало стати у двије ријечи онда су ове двије прикладне, у дивљини стоји доста, али не би било себи довољно да опише Црну Гору. Да у wилд стане све што можемо видјети ,у беаутy ће стати све што можемо доживјети", пише, између осталог.
А, упознавање са Црном Гором најбоље је описано у сљедећем пасусу:
"Они који овдје дођу на љето, већ следећег доведу пријатеље, а онда почну да истражују Црну Гору у сва четири годишња доба. И када питају да ли је недељу дана довољно да се Црна Гора обиђе? Јесте, али је потребан цијели живот да се истражи."
Коментари 0
остави коментар