Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

[ Mina ]

22. 09. 2020. 14:26 >> 14:33

OMBUDSMAN

Pravo na penziju i za vanbračne drugove

Bračne i vanbračne zajednice izjednačene su u ostvarivanja prava na porodičnu penziju, izmjenama i dopunama člana 43 Zakona o penzijsko invalidskom osiguranju, saopšteno je iz institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda.

Time je, kako se navodi, ispunjena preporuka Ombudsmana Ministarstvu rada i socijalnog staranja i Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja.

Navodi se da se Zaštitniku obratila gospođa koja nije mogla da ostvari pravo na penziju nakon smrti partnera sa kojim je 34 godine bila u vanbračnoj zajednici i sa kojim ima sina.

Kako su kazali, podnositeljka pritužbe duži niz godina nije zaposlena i nije korisnica penzije, niti materijalnog obezbjeđenja, pa je plata vanbračnog druga bila jedini izvor prihoda porodice.

„Fond PIO obavijestio je da pravo na porodičnu penziju umrlog osiguranika može ostvariti samo bračni, ali ne i vanbračni drug“, kaže se u saopštenju.

Zaštitnik je, kako se navodi, u Mišljenju ukazao da više zakona u Crnoj Gori izjednačavaju bračnu i vanbračnu zajednicu u pogledu ostvarivanja određenih prava – Porodični Zakon i Zakon o nasljeđivanju.

„I da postojanje normi koje na različit način regulišu isto pravno pitanje, a pri tom se nalaze u aktima jednake pravne snage u pravnom sistemu Crne Gore, predstavlja veliku opasnost po pravnu sigurnost građana koji u ovakvim slučajevima ne mogu sa sigurnošću znati kako će se prema njima postupati u određenim situacijama“, kazali su iz institucije Zaštitnika.

Prema njihovim riječima, preporukom je tražena dopuna člana 43.

„I to na način što će eksplicitno predvidjeti da se članom porodice umrlog osiguranika, odnosno korisnika prava iz člana 42 tog zakona, smatra i vanbračni drug u cilju otklanjanja nedoumica koje su se do sada pojavljivale prilikom tumačenja tog člana“, precizira se u saopštenju.

Zaštitnik je kazao da je zadovoljan zbog poštovanja svoje preporuke.

„I ističe da je ovom i ovakvom odredbom Zakona bila neopravdano napravljena razlika između vanbračnih partnera u odnosu na bračne i da su istom u praksi kod uvrženih rodnih uloga bile najčešće nesrazmjerno pogođene žene u odnosu na muškarce“, kaže se u saopštenju.

Takvim rješenjem je, kako se navodi, diskriminatorski postupano prema vanbračnim partnerima u odnosu na bračne, na osnovu bračnog statusa.

“Zaštitnik je diskriminaciju vidio kako u postupanju i isključivo jezičkom tumačenju norme od strane Fonda za penzijsko osiguranje Crne Gore, tako i u resornom ministarstvu u čijoj je nadležnosti bilo donošenje izmjena i dopuna i kreatoru javnih politika”, kazali su iz institucije Zaštitnika.

Oni su naveli da, kod postojanja velikog broja vanbračnih zajednica, taj institut predstavlja nezaobilaznu ustanovu 21. vijeka i ne može se očekivati da vanbračni partneri snose prekomjeran teret i trpe posljedice neregulisanja postupka dokazivanja zajednice, već je na državi bilo da takav postupak uredi.

„Sa novim rješenjem instituta porodične penzije, Crna Gora je ovaj institut uskladila sa evropskim standardima i usaglasila sa društvenom realnošću u državi”, smatraju u instituciji Zaštitnika.

Zaštitnik je u preporuci istakao i da u Crnoj Gori, niti u jednoj zemlji u okruženju ne postoji evidencija vanbračnih zajednica.

„Postojanje evidencije vanbračnih zajednica uslovilo bi da institut vanbračne zajednice ne postoji kao takav, već bi u tom slučaju to bila bračna zajednica, odnosno to bi bila evidencija bračnih zajednica“, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da, u skladu sa važećim Porodičnim zakonom, vanbračna zajednica proizvodi dejstvo ako ispunjava uslov u pogledu trajanja zajednice i ako u vrijeme njenog zasnivanja nijesu postojale smetnje za sklapanje punovažnog braka.

„Što će reći da je jedina razlika između bračne i vanbračne zajednice evidencija zajednica i dužina trajanja same zajednice“, pojasnio je Ombudsman.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније