Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Ekonomija

Objavila: M.M.Lj.

01. 03. 2017. 15:29 >> 16:30

ASK OBJAVILA

Dostavljeno 770 izvještaja o prihodima i imovini

Agencija za sprečavanje korupcije je u protekla dva mjeseca primila i obradila ukupno 770 izvještaja o prihodima i imovini, i objavila ih na svojoj internet stranici.

Kako je saopšteno iz Agencije, od 1. januara do 1. marta dostavljena su im 492 redovna godišnja Izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera, kao i 38 o prihodima i imovini državnih službenika koji imaju obavezu podnošenja Izvještaja u skladu sa posebnim zakonom.

Iz Agencije podsjećaju javne funkcionere da su, u skladu sa Zakonom, dužni da redovne izvještaje o prihodima i imovini za prethodnu godinu dostave do 31. marta.

Kako je saopšteno iz Agencije, osim redovnih godišnjih, do danas im je dostavljeno i 55 izvještaja o prihodima i imovini u zakonskom roku od 30 dana po prestanku funkcije, kao i 94 izvještaja o prihodima i imovini u zakonskom roku od 30 dana po stupanju na funkciju.

Navodi se da je dostavljeno i osam Izvještaja o prihodima i imovini na zahtjev Agencije.

Agenciji je do 1. marta dostavljeno i 28 izvještaja o prihodima i imovini u zakonskom roku od 30 dana u slučaju uvećanja imovine preko pet hiljada EUR, kao i 55 godišnjih izvještaja o prihodima i imovini po prestanku funkcije.

Iz Agencije su podsjetili da se obrazac izvještaja šalje elektronskim putem, posredstvom internet stranice tog organa www.antikorupcija.me/korisnicki-servisi.

Nakon dostavljanja elektronske verzije izvještaja o prihodima i imovini, softver Agencije vrši početnu kontrolu popunjenog dokumenta koja podrazumijeva provjeru da li je podnosilac popunio sva obavezna polja, i obavještava podnosioca o eventualnim nepotpunim podacima.

„Nakon uspješno obavljene početne kontrole, podnijeti izvještaj dobija bar kod, nakon čega ga podnosilac može odštampati. Odštampani i potpisan izvještaj sa bar-kodom javni funkcioner dostavlja Agenciji poštom“, kaže se u saopštenju.

Navodi se da se zakonska obaveza dostavljanja izvještaja smatra ispunjenom samo u slučaju kada se on podnese elektronskim putem, a verzija izvještaja sa dodijeljenim bar kodom odštampa, potpiše i proslijedi na adresu Agencije za sprječavanje korupcije, ulica Kralja Nikole 27/V.

Iz Agencije su naglasili da obrasci dostavljeni bez bar koda nijesu validni za informacioni sistem tog organa.

„Nakon dostavljanja Izvještaja na navedeni način, Agencija počinje sa kontrolom, provjerom i obradom izvještaja koju vrši novoosnovani Odsjek za provjeru prihoda i imovine javnih funkcionera i državnih službenika koji imaju propisanu obavezu podnošenja izvještaja o prihodima i imovini“, kaže se u saopštenju.

Odsjek je, kako se navodi, osnovan početkom godine, jer je prva godine rada Agencije pokazala potrebu za osnivanje novih odsjeka u cilju racionalizacije poslova i jačanja kapaciteta Agencije i daljeg unaprjeđenja efikasnosti rada tog organa u svim oblastima.

Nakon očitavanja bar koda i skeniranja pristiglih izvještaja, Odsjek za provjeru prihoda i imovine sprovodi administrativnu kontrolu istovjetnosti elektronske i potpisane verzije izvještaja.

Kako su kazali iz Agencije, ukoliko su obje verzije istovjetne, podaci iz izvještaja se verifikuju i objavljuju u Registru prihoda i imovine javnih funkcionera, odnosno na internet stranici Agencije.

"Sumarno je od 1. januara do 1. marta, Agencija je primila i obradila 770 Izvještaja o prihodima i imovini i objavila ih na svojoj internet stranici, što će nakon obrade biti slučaj i sa novim Izvještajima koji svakodnevno pristižu Agenciji“, kaže se u saopštenju.

Iz Agencije su kazali da će izvršiti dubinsku provjeru podataka iz Izvještaja o prihodima i imovini javnih funkcionera kroz upoređivanje podataka iz Izvještaja sa podacima iz baza podataka Uprave za nekretnine, Ministarstva unutrašnjih poslova, Poreske uprave i Komisije za hartije za vrijednosti.

Provjera se, kako su pojasnili, vrši u skladu sa Godišnjim planom provjere koji podrazumijeva kontrolu Izvještaja svih poslanika, ministara, sudija i tužilaca, dok se za ostale funkcionere provjera vrši metodom slučajnog uzorka.

Iz Agencije su poručili da će, u skladu sa Zakonom o sprječavanju korupcije, pokrenuti upravne i prekršajne postupke protiv javnih funkcionera koji ne dostave Izvještaj o prihodima i imovini u zakonskim rokovima, kao i protiv onih za koje se ispostavi da su dostavili netačne i nepotpune podatke. 

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније