Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Politika

[ Objavio: I. P. ]

08. 09. 2019. 07:12 >> 17:46
13

PRVI AMBASADOR SAD

CG ekonomski profitirala od nezavisnosti

Balkan ni danas, ni već duže vrijeme nije u središtu američkih vanjsko-političkih razmatranja, ali to nužno nije loša stvar. Biti u centru pažnje obično znači da je posrijedi grozna kriza, a nadajmo se da takva kriza nikada više neće vratiti Balkan na naslovne strane svjetskih novina, poručio je Roderik Mur, prvi američki ambasdor u Crnoj Gori nakon proglašenja državne nezavisnosti.

U intervjuu za Pobjedu, Mur kaže da mu je bila čast i privilegija predstavljati SAD u Crnoj Gori, a narodu u našoj zemlji će, kakko je rekao, zauvijek biti zahvalan "na ogromnoj toplini, gostoprimstvu i ljubaznosti koje su mi pokazali tokom moje tri godine tamo".

"Nažalost, posljednjih godina samo sam jednom bio u kratkoj posjeti Crnoj Gori, tako da su moje mogućnosti da prosuđujem o punom obimu promjena koje su se desile, pomalo ograničene. Međutim, nastavljam da pratim događaje u vašoj zemlji i razgovaram sa što većim brojem Crnogoraca. Čak i izdaleka, jasno je da je u Crnoj Gori došlo do izuzetnog napretka", kazao je on.

Mur kaže da je tokom boravka u Crnoj Gori tvrdio da je naša zemlja "proizvela više istorije po kvadratnom kilometru od bilo koje države u Evropi, sa izuzetkom Vatikana".

"Mislim da izvanredna crnogorska dostignuća u posljednjih 13 godina - što je treptaj oka u istorijskom smislu - svjedoče o činjenici da je to i danas tačno. Najupečatljiviji primjer toga je to što Crna Gora danas sjedi za istim stolom - kao punopravni partner i saveznik - sa najvećim svjetskim demokratijama, državama sa kojima je bila uključena u tragični sukob prije samo dvije decenije. Vaša dostignuć a kao nacije prevazilaze samo članstvo u NATO-u. Izgradili ste jednu od najuspješnijih multinacionalnih država na Balkanu, razvili ste čvrste odnose sa susjednim zemljama i zemljama širom svijeta, ekonomija je doživjela značajnu ekspanziju posljednjih godina, razvijate turističku industriju svjetske klase, a Crna Gora je na svjetskoj sceni poznatija nego ikad ranije u istoriji", kazao je Mur.

Kao što je slučaj sa njegovom državom, Mur kaže da ni crnogorska demokratija nije savršena.

"I ja i dalje čujem zabrinutost zbog vladavine prava, medijskih sloboda i drugih izazova. Mnogi Crnogorci smatraju da je distribucija prosperiteta bila nepravedna. Čini mi se i da ekonomski razvoj sjevera Crne Gore, regiona u kojem sam proveo toliko vremena, i dalje zaostaje za drugim djelovima vaše zemlje. Sve u svemu, mislim da se stanovnici Crne Gore mogu s pravom biti ponosni na nevjerovatne promjene koje su se desile u zemlji tokom tako kratkog perioda", rekao je Mur.

On smatra da Srbija igra ključnu ulogu na Balkanu, a da je zdravo partnerstvo Crne Gore i Srbije "važan stub mira i prosperiteta u regionu".

"Tokom mog angažovanja u Ambasadi SAD u Beogradu, tada glavnom gradu državne zajednice Srbije i Crne Gore, imao sam priliku da svjedočim i iz prve ruke pričam o ponovnom rođenju nezavisnih država Crne Gore i Srbije 2006. godine. Okolnosti koje su dovele do kolapsa državne zajednice mogle su proizvesti 'kisjele' odnose između vaše dvije zemlje. Ali po mom mišljenju, to bi bilo neprirodno. Postoji toliko veza i interesa koje Crna Gora i Srbija dijele. Siguran sam da ima mnogo ljudi u obje zemlje koji žale zbog raspada zajedničke države. Ali to je istorija. Mislim da je jasno da je Crna Gora geostrateški, politički i ekonomski profitirala od nezavisnosti. Bez sumnje, obje države imaju više koristi kada rade zajedno kao partneri koji se međusobno poštuju, što je danas uglavnom slučaj", zaključuje Mur.

 

Пратите нас на

Коментари13

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније