Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Region

[ Večernji list ]

25. 04. 2015. 19:14 >> 19:07
7

ISTRAŽIVANJE

Mladi Hrvati potplaćeni i zabrinuti

Mladi Hrvati, kao ključne riječi za "kvalitet" svog života navode: nezaposlenost, potplaćenost, zabrinutost za svoju budućnost koju mahom vide samo u inostranstvu.

U istraživanju sprovedenom putem onlajn upitnika učestvovalo je 2.947 osoba iz cijele Hrvatske između 18 i 30 godina koje su završile neki oblik školovanja i tako se nalaze na tržištu rada.

''Samo 35 odsto zaposlenih mladih radi na ugovor na neodređeno, dok su preostali zaposleni preko nestalnih i nesigurnih oblika rada. Čak 65 odsto ispitanih je nezaposleno, a oni koji rade, u više od 60 odsto slučajeva imaju platu ispod hrvatskog prosjeka – manju od 4.500 kuna".

Gotovo polovina ispitanika kaže da im plata uopše ili većinom nije dovoljna za zadovoljavanje životnih potreba. Zbog toga, čak 65,7 odsto ispitanih mladih odgovara da im neko finansijski pomaže. U najvećoj mjeri to su roditelji (67,5 odsto) i partner, partnerka (44,2 odsto).

Ukupno 73,1 odsto ispitanih osoba smatra da njihova struka nije adekvatno cijenjena u društvu, a 72,1 odsto smatra da im struka nije adekvatno plaćena, što uzrokuje dodatno nezadovoljstvo položajem u svijetu rada.

Više od polovine ispitanika navodi kako većinom ili stalno osjeća uznemirenost, razdražljivost, napetost, zabrinutost, što dovodi do hroničenog nezadovoljstva životom.

Kada je riječ o strahovima vezanim za budućnost, 42 odsto ispitanih boji se gubitka posla, a 39,9 odsto strahuje kako se neće zaposliti.

Takođe, prisutan je strah od nemogućnosti finansijskog osamostaljenja, kao i nemogućnost osnivanja porodice zbog nedostatka finansijskih mogućnosti i preopterećenosti poslom.

Uprkos vjerovanju da će mladi lakše pronaći posao ukoliko su tokom studiranja istovremeno i radili, volontirali ili usvajali dodatna znanja, ovo istraživanje pokazalo je suprotno.

Naime, od ukupno ispitanog uzorka, 37 odsto njih je imalo prethodno radno iskustvo. Međutim, od mladih koji su radili ili volontirali tokom studija, samo je njih 40 odsto od toga imalo koristi u svijetu rada.

S obzirom na sve ove podatke, zaista ne čudi što čak 34 odsto mladih često, a 53 odsto mladih katkad razmišlja o preseljenju u inostranstvo. Gotovo svima razlozi za to vezani su uz dobijanje posla, visinu plate, mogućnosti napredovanja i boljih uslova rada.

Пратите нас на

Коментари7

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније