- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
13. 11. 2025. 18:07 >> 20:50
Šta znamo o novim Epstinovim mejlovima u kojima se pominje Tramp
Objavljeno je više od 20.000 stranica dokumenata iz imovine Džefrija Epstina, osuđenog za seksualne prestupe, a u nekima se pominje predsednik Sjedinjenih Država.
Više od 20.000 stranica i među njima ime američkog predsednika.
Demokrate, a posle njih i republikanci, objavili su dokumenta iz imovine američkog milijardera Džefrija Epstina, osuđenog seksualnog prestupnika, u kojima se pominje predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp.
Rano u sredu, demokrate u Nadzornom odboru Predstavničkog doma objavile su tri imejl prepiske među kojima je ona sa Epstinom, koji je preminuo 2019. godine u zatvoru, i njegovom dugogodišnjom saradnicom Gilejn Maksvel, koja služi 20-godišnju zatvorsku kaznu za trgovinu ljudima u svrhu seksualne eksploatacije.
Takođe su objavili imejlove između Epstina i pisca Majkla Vulfa, koji je napisao brojne knjige o Trampu.
U roku od nekoliko sati, republikanci u Predstavničkom domu objavili su ogromnu količinu dokumenata kako bi se suprotstavili onome što su nazvali pokušajem demokrata da „odaberu" šta dolazi do javnosti.
Takođe su rekli da je to bio pokušaj „stvaranja lažne priče kojom se optužuje Tramp".
Portparolka Bele kuće Karolina Livit rekla je da su imejlove „selektivno prikazale" demokrate u Predstavničkom domu „liberalnim medijima kako bi lažno oklevetali predsednika Trampa".
„Činjenica je da je Tramp izbacio Džefrija Epstina iz kluba pre nekoliko decenija zato što se ponašao predatorski prema njegovim zaposlenima, uključujući i Đufre“, rekla je ona.
Tramp je godinama bio Epstinov prijatelj, ali predsednik je rekao da su se posvađali početkom 2000-ih, dve godine pre nego što je Epstin prvi put uhapšen.
Tramp je sve vreme negirao povezanost sa Epstinom.
Šta piše u prepisci Epstina i Maksvel
Prvi imejl koji su objavile demokrate je iz 2011. godine i odnosi se na Epstina i Maksvel.
„Želim da shvatiš da je taj pas koji nije lajao Tramp. (Žrtva) je provodila sate u mojoj kući sa njim", pisao je Epstin Gilejn Maksvel.
Fraza Pas koji nije lajao koristi se da naglasi značaj nečega što se očekivalo, ali se nije dogodilo.
Epstin dalje piše da Trampa niko „nikada nije pomenuo", čak ni „šef policije".
„Razmišljala sam o tome", napisala je Maksvel.
Ime žrtve je izmenjeno u imejlu koji su objavile demokrate, iako se neuređena verzija nalazi u delu koji je objavio odbor, i otkriva ime „Virdžinija".
Bela kuća je saopštila da je u pitanju pokojna Virdžinija Đufre, koja je tužila Epstina i izvršila samoubistvo ranije ove godine.
Đufre je „više puta rekla da predsednik Tramp nije bio umešan ni u kakvo nezakonito delo i da 'nije mogao biti prijateljskiji' prema njoj u njihovim ograničenim interakcijama", piše u saopštenju.
Đufre je u iskazu iz 2016. godine rekla da nikada nije videla Trampa da učestvuje u bilo kakvom zlostavljanju.
U posthumno objavljenim memoarima ove godine, nije optužila predsednika za bilo kakvo nezakonito delo.
Na pitanje zašto je ime prvobitno redigovano, predstavnik Robert Garsija, vodeći demokrata u Nadzornom odboru Predstavničkog doma, rekao je da stranka nikada neće objaviti imena žrtava, jer je to u skladu sa željama porodica.
Šta piše u prepisci Epstina i Vulfa?
U razgovoru sa piscem Vulfom, Epstin govori o vezi sa Trampom, koji je u to vreme vodio predsedničku kampanju pre prvog mandata.
U drugoj imejl poruci koju su objavile demokrate, Vulf piše Epstinu 2015. godine kako bi ga obavestio da CNN planira da pita Trampa o njihovom odnosu.
„Ako bismo mogli da mu smislimo odgovor, šta mislite da bi trebalo da bude?", upitao je Epstin.
„Mislim da bi trebalo da ga pustite da se bori sam.
„Ako kaže da nije bio u avionu ili u kući, onda vam to daje vrednu PR i političku valutu.
„Možete to objaviti na način koji vam može biti koristan, ili, ako zaista izgleda da bi mogao da pobedi, možete ga spasiti i napraviti dužnikom.“
„Naravno, moguće je da će, kada ga pitaju, reći da je Džefri sjajan momak i da je žrtva političke korektnosti, što bi trebalo da bude zabranjeno u Trampovom režimu", dodaje.
U posebnom imejlu iz oktobra 2016. godine, nekoliko dana pre predsedničkih izbora u Americi, Vulf nudi Epstinu priliku da ode na intervju koji bi mogao da „dokrajči" Trampa.
„Postoji šansa da se ove nedelje javite i razgovarate o Trampu na način koji bi mogao da izazove velike simpatije i pomogne da bude dokrajčen. Zainteresovani ste?", piše Vulf.
Treći imejl koji su objavile demokrate datira iz januara 2019. godine, u vreme Trampovog prvog mandata.
U njemu, Epstin kaže Vulfu: „Tramp je rekao da me je zamolio da podnesem ostavku".
Očigledno misleći na članstvo u predsednikovom klubu Mar-a-Lago, dodajući da „nikada nije bio član".
Epstin dalje govori da je „naravno znao za devojke jer je zamolio Gilejn da prestane".
Vulf je odgovorio na objavljivanje prepiske u videu na Instagramu.
„Neki od tih imejlova su između Epstina i mene, a Epstin razgovara o njegovom odnosu sa Donaldom Trampom.
„Već dugo pokušavam da pričam o ovome", dodao je.
Prepiska sa Endruom
Pored Trampa, objavljeni dokument pominje i Endrua Mauntbatena-Vindzora, ranije poznatog kao princ Endru.
On je odgovorio na imejl koji mu je prosledila Gilejn Maksvel u martu 2011. godine o navodnoj seksualnoj aktivnosti sa maserkom koja radi za Epstina.
Endruov odgovor glasi: „Hej! Šta je sve ovo? Ne znam ništa o ovome! Morate to reći, molim vas. Ovo nema nikakve veze sa mnom. Ne mogu više ovo da podnesem."
Maksvel je 4. marta prosledila imejl sa „pravom na odgovor" od lista Mejl on Sandej, u kojem su iznete brojne optužbe o Maksvel, Epstinu i tadašnjem princu Endruu.
Piše da je žena, čije je ime promenjeno u objavljenom dokumentu, upoznala Endrua preko Epstina 2001. godine u kući Maksvel u Londonu i tu su imali seks.
Šestog marta 2011. godine, Mejl on Sandej je objavio priču u kojoj je i fotografija princa Endrua i Virdžinije Đufre.
Endru je uvek negirao bilo kakvu krivicu i nije se suočio ni sa jednom optužbom.
- Endru, brat kralja Čarlsa, ostaje bez titule princa
- Virdžinija Đufre, žena koja je optužila princa Endrjua i Džefrija Epstina, pronađena mrtva
- Ko je princ Endru, koje titule gubi i zašto
Piter Mandelson je kontaktirao Epstina 2016. godine
Lord Piter Mandelson, koji je smenjen sa mesta ambasadora Velike Britanije u SAD u septembru zbog veza sa Epstinom, takođe se pominje u novim dokumentima.
Prema dokumentima, bio je u kontaktu sa njim čak 2016. godine.
Poslednji poznati kontakt između njih dvojice bio je kada je tadašnji ministar privrede prihvatio savet od Epstina u vezi sa bankarskim poslom u martu 2010. godine, samo nekoliko meseci pošto je američki biznismen pušten iz zatvora zbog seksualnih prestupa nad decom, objavio je Dejli telegraf.
„63 godine. Uspeo si", piše u mejlu koji je Epstin poslao Mandelsonu 6. novembra 2016. godine, ubrzo nakon njegovog rođendana.
Mandelson je odgovorio za manje od 90 minuta: „Upravo. Odlučio sam da produžim život tako što ću ga više provoditi u Americi".
Epstin zatim odgovara „u Donaldovoj Beloj kući", aludirajući na predsedničke izbore u SAD koji će se održati kasnije te nedelje.
„Bili ste u pravu što ste se klonili Endrua. Ja sam bio u pravu što ste ostali sa Rinaldom", dodao je misleći na sadašnjeg supruga lorda Mandelsona, Reinalda Avildu da Silvu.
Lord Mandelson je više puta rekao da žali zbog svoje veze sa Epstinom. Odbio je da komentariše imejlove kada ga je kontaktirao BBC.
Šta kažu preživeli?
Eni Farmer, žena koja je tužila Epstina i ključna svedokinja na suđenju Maksvel za trgovinu ljudima, objavila je saopštenje.
„Što više informacija izađe u javnost o Džefriju Epstinu, ostaje nam više pitanja. Preživeli zaslužuju više."
Farmer zahteva „potpuno objavljivanje“ takozvanih Epstinovih dosijea i kaže da „procenjenih hiljadu žena i devojčica kojima su on i njegovi saradnici naudili zaslužuje potpunu transparentnost".
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
- Dosije Džefrija Epstina: Šta je poznato
- Nove tvrdnje o vezama Trampa i Epstina, objavljene hiljade dokumenata
- Seksualni prestupnik Džefri Epstin i angažovanje maloletnica „za masažu i rad"
- Memoari žene koja je optužila Epstina za zlostavljanje biće posthumno objavljeni
- Gilejn Maksvel, saradnica Džefrija Epstina: Tramp 'nikada nije bio nepristojan'
- Od 'otkrićemo sve o Epstinu' do 'ne trošite energiju na njega'