Црном Гором
03. 02. 2023. 07:08 >> 17:27
ТРАЖЕ РЈЕШЕЊЕ
Берански рудник без струје три мјесеца, подземне воде пријете јами
Рудник угља у Беранама већ скоро три мјесеца је без струје због квара на старој трафостаници, због чега је јама угрожена подземним водама. Порталу РТЦГ то је потврдио директор Рудника, Никола Шћекић, који је казао да се воде преговори са ЦЕДИС-ом у правцу проналажења новог рјешења за напајање Рудника угља са друге трафостанице.
„На старој трафостаници, са које смо се до сада напајали, десила се нека хаварија, можда и због крађе дјелова, и електроенергетски инспектор је ставио забран на њену употребу. Сада покушавамо да обезбиједимо напајање са друге страфостанице на Рудешу, 35-10, али то некако иде споро због тога што нам је рачун у блокади“, казао је Шћекић.
Он је објаснио да то значи да се Рудник угља нашао у истој ситуацији као прије годину и по, када је такође био без струје, односно да се јама пуни водом из подземних извора и да се лагано потапа.
„Пумпно постројење за испумпавање подземних вода не ради. Вода је достигла критични ниво, у то сам се данас увјерио“, рекао је Шћекић.
Он је због тога апеловао на све који могу да помогну да се овај проблем превазиђе и јама Петњик сачува.
„Ова ситуација нас је потпуно омала у свим актовностима које смо водили око могуће продаје рудника или довођења инвеститора. Ми тренутно обезбјеђујемо и површинска постројења, јер и тамо има проблема због нестанка струје. Морамо ово брзо ријешити ако мислимо добро овом руднику“, рекао је Шћекиć.
Рудник угља Беране нашао се, тако, у неочекиваној поново у озбиљној кризи управо у моменту када је потражња за енергентима повећала шансу за његово активирање.
Једини преживјели привредни колектив из некадашње индустријске зоне Рудеш у Беранама, Рудник угља, кроз процес транзиције промијенио је доста власника. Почетком 2014. године од грчког бизнисмена Петроса Статиса купио га је “Металфер” из Сремске Митровице.
„Металфер“ је кренуо амбициозно и већ послије треће године од почетка приватизације нашао се на врхумцу пословања, када су имали три смјене и 157 радника. Тадашњи менаџмент је чак најављивао упошљавање још стотину радника и проширење производње.
А онда је у априлу 2019. године дошло до прекида производње и приче о томе како власници из Србије више не могу да покривају губитке које рудник прави. Од тада се воде преговори да се нађе модел да се руднику помогне да ради без губитака и да се покрене производња.
За то је, како објашњавају из рудника, било потребно само да им дотирају превоз ископаног угља од Берана до Термолектране у Пљевљима.
У љето 2021. године то је обећао и тадашњи премијер Здравко Кривокапић који је казао да ће Рудник у Беранама радити онолико колико и Термоелектрана у Пљевљима. Обећао је поновно запошљавање стотину двадесет рудара рудара, или четиристо збринутих породица у репроланцу, у сиромашним Беранама.
Само петанаест дана након тога, међутим, у страшном невремену које је захватило сјевер Црне Горе, оштећен је далековод којим се напаја берански рудник и прекинуте су све активности на одржавању јаме.
И тада је вођена дуга борба за спашавање јаме Петњик од подземних вода. Тада је у посљедњем моменту и уз велико залагање радника ЦЕДИС-а далековод оспособљен, а испумпавање воде је трајало дуго након тога.
Сада се проблем са струјом поновио због квара на старој трафостаници, за који постоје сумње да је изаван крађом елемената.
Директор Рудника угља вјерује да се и овог пута јама може спасити, ако се брзо ријеши напајање струјом.
“Само да обезбиједимо струју, и опет ћемо мануелно, као и први пут, избацивати воду, док не поправимо пумпно постројење у јами, које је сада већ под водом”, казао је Шћекић.
Рудник угља за Беране има посебну вриједност, јер осим што је у једном тренутку запошљавао стотину и педесет радника, за њега је у репроланцу било везано још двадесет мањих фирми и њихових запослених.
Коментари 0
остави коментар