Друштво
14. 09. 2022. 11:50 >> 11:47 1
СЛУЧАЈ ЂАЛОВИЋА ПЕЋИНЕ
Чланови Спелеолошког клуба дали изјаве у тужилаштву
Чланови Спелеолошког клуба “Паук” из Бијелог Поља дали су у својству свједока изјаве у Основном државном тужилаштву у вези са догађајима када су вандали девастирали унутрашњост Ђаловића пећине.
Из тог клуба су казали да до сада ни један други спелеолошки клуб у Црној Гори није дао свој суд, а то, како кажу, нијесу учиниле ни државне или невладине организације за заштиту биодивезитета, осим Агенције за заштиту животне средине, и то тек након што су им они упутили отворено писмо.
“Не узимајући активну улогу у одбрани Ђаловића пећине, они су саучесници у вандализму и девастацији, јер знати, а нереаговати је саучесништво”, сматрају у Спелеолошком клубу "Паук".
Они додају да Ђаловића клисура нема ништа мањи значај од националних паркова Биоградске горе, Дурмитора и других.
Наводе да, са друге стране, не мањка подршка клубова и појединаца из дијаспоре, који исказују велику забринутост поводом догађаја око Ђаловића пећине и имају жељу да помогну.
“За Агенцију за заштиту животне средине имали би смо питање - која су то имена у стручном тиму и јесу ли то исти људи који су учествовали у истраживању биодиверзитета села Бистрице,ријечног корита Бистрице, Ђаловића клисуре, Ђаловиће пећине и прије пројекта правили студију изводљивости и израду пројекта, указали на шта се мора пазити, пратили и истраживали у току радова до њиховог престанка. Да ли су то исти људи који су учествовали у пројекту и сад у комисији, да би себе аболирали. Од Агенције ћемо тражити писани одговор”, кажу у СK “Паук” из Бијелог Поља.
Прича око највеће пећине на Балкану почела је откривањем и пријављивањем вандала који су по зидовима исписивали имена и ломили пећинске украсе, али се онда окренула у правцу проблема око начина на који се изводе радови на њеној валоризацији.
У бјелопољском Спелеолошком клубу “Паук” тврде да су досадашњим радовима направљене непоправљиве штете и Ђаловића пећини, клисури, ријеци Бистрици, а тиме и грађанима Бијелог Поља и читаве Црне Горе.
Они су Агенцији за заштиту животне средине упутили отворено писмо и запитали да ли су прије почетка радова на валоризацији пећине извођене студије и да ли су дате препоруке како и на који начин радити.
Из Агенције су одговорили да ће формирати стручни тим и да ће јавност о свему бити информисана.
Из СK “Паук” Порталу РТЦГ су казали да очекују да ће их тужилаштво позвати и у вези са оптужбама које су изнијели на рачун идејног творца, извођача радова, надзора и Општине Бијело Поље, а за које сматрају да су прави кривци да непоправљиве штете које су настале досадашњим извођењем радова на валоризацији Ђаловића пећине.
Ђаловића пећина се налази на 25 километара од Бијелог Поља, у МЗ Бистрица, и сматра се највећом пећином на Балкану. Са црногорске стране је до сада истражено 17,5 километара канала, али се претпоставља да се она простире дубоко испод Пештерске висоравни и да би могла имати још око невјероватних 200 километара канала и ходника.
На истраженом дијелу пећина има 15 сталних језера, и око 30 повремених.
Прва спелеолошка истраживања су почела далеке 1987. године, а о плановима за туристичку валоризацију говори се у посљедњих десет година.
Радове на валоризицији изводи компанија “Нови Волвоx” са подизвођачима из Бијелог Поља, и већ су уложени милиони еура. Укупна инвестиција валоризације, како је прије неколико година саопштено из тадашње Управе јавних радова, износи 18 милиона еура.
Коментари 1
остави коментар