Друштво
07. 12. 2022. 12:06 >> 16:00
ОБОЉЕЛИ ОД ЦИСТИЧНЕ ФИБРОЗЕ
Трикафта стиже у јануару, на лијечење и у Београд
Испоруке првих количина лијека трикафта за обољеле од цистичне фиброзе стижу у јануару наредне године у Црну Гору, а за сада ће лијек бити доступан само неким пацијентима, казала је у емисији “Радио ординација” Јасмина Реџовић, чланица Удружења за помоћ особама са цистичном фиброзом. Поред тога договорено је и да се наши пацијенти лијече у Центру за цистичну фиброзу Србије, док са Институтом за плућне болести Војводина није договорена сарадња.Тако су их информисали из Министарства здравља.
Реџовић је казала да ће лијек трикафта бити доступан само одређеном броју пацијената у Црној Гори због ограниченог буџета.Подсјећа да им је то саопштено у новембру у разговору са премијером и представницима Министарства здравља. У удружењу тиме нијесу задовољни.
Не смије да буде никакве дискриминације, јер сва дјеца и одрасли заслужују овај лијек.
“Када овај лијек буде доступан свим пацијентима циљ ће бити у потпуности остварен”, навела је Реџовић.
Она је потврдила информације из Министарства здравља достављене Радију ЦГ, да су у Клиничком центру Црне Горе почели прегледи пацијената обољелих од цистичне фиброзе, који ће од Конзилијума КЦЦГ добити предлоге за упућивање на лијечење у Центар за цистичну фиброзу Србије. То ће коначно одобравати Комисија за упућивање на лијечење у иностранству Фонда за здравствено осигурање, са чијим упутницама иду у Београд.
Како је изјавила за Радио ЦГ државна секретарка Министарства здравља Слађана Ћорић из Министарства здравља у Центар за цистичну фиброзу Србије, због специфичности стања популације, упућиваће се по два пацијента, по већ дефинисаном редосљеду, а прва два пацијента требало би да се упуте у Београд прије Нове године.
“Ова процедура односи се на пацијенте старије од 18 година. За дјецу је већ све дефинисано преко Института за мајку и дијете у Београду,у склопу којег се налази Центар за цистичну фиброзу и то се одвија у континуитету”, саопштила је Ћорић.
Одјељење за лијечење цистичне фиброзе Института за плућне болести Војводина у Сремској Каменици, није прихватило захтјев Министарства здравља за сарадњу, која би обухватила лијечење црногорских пацијената обољелих од ове болести.
“У свом образложењу навели су да се њихови пацијенти најприје упућују на Комисију Министарства здравља Србије, која броји 17 чланова и која, уз строгу селекцију ,одобрава прописивање скупих, иновативних љекова, попут Трикафте (Кафртија и Калидека) , наводи Ћорић.
Коментари 0
остави коментар