Друштво
28. 01. 2023. 12:56 >> 15:55
ЕМИСИЈА ЗА ПОМОРЦЕ RADIJA CG
Подводна културна баштина ЦГ до краја године под заштитом државе
План запослених у Лабораторији за археологију поморства, која функционише у оквиру Поморског факултета Котор Универзитета Црне Горе, је да до 2025. године сниме у 3Д формату, све олупине бродова на дну Јадранског мора. Стручни сарадник Поморског факултета Дарко Ковачевић очекује да до краја текуће године Управа поморске сигурности добије све до сада доступне податке о локацијама потопљених пловила и да их надзире радарским системом. Eмисију за поморце пратите суботом од 10 до 11 сати на Радију Црне Горе.
Поморски факултет Котор, посредством неколико пројеката које финансира ЕУ, обезбиједио је вриједну опрему за фотограметрију којом може да тродимензионално сними бројне олупине на дну Јадранског мора. Захваљујући европским донацијама оформљена је и Лабораторија за археологију поморства. Подводни археолог Дарко Ковачевић каже за Емисију за поморце Радија Црне Горе, да је у поступку адекватне заштите тог црногорског културно-историјског блага први корак израда катастра бродских олупина.
"Али оно што ми желимо је да заиста добро попишемо све. У каквом су стању бродови, шта је остало на њима од товара, од разних интересантних ствари лако уочљивих, атрактивних и да их снимимо и документујемо у 3Д формату како би институције у ланцу културне баштине испуниле правне основе да их заштите правно и да их у складу са тим третирају", казао је Ковачевић.
Лабораторија за археологију поморства већ има завидну базу тродимензионалних снимака потопљених бродова.
"Снимање ћемо наставити у сарадњи са националним институцијама и трудићемо се да током 2023. снимимо у 3Д формату све олупине које се налазе на дубини до 40 метара како би 2024. прешли на снимање олупина од 40 до 100 метара дубине. До 2025. ја се искрено надам да ћемо имати велику базу података која ће бити на интернету и гдје ће сви моћи да виде како ти бродови изгледају на морском дну", казао је Ковачевић. Уз управу за заштиту културних добара, пресудну улогу у надзору и заштити потопљених бродова имаће Управа поморске сигурности и управљама лукама, која посједује савремени радарски систем. Ковачевић очекује да систем надзора и заштите заживи до краја текуће године.
"Гдје ће рецимо институције у ланцу културне баштине подијелити Управи за поморску сигурност координате, локације потопљених бродова али такође и осмислити систем на који начин се ти бродови користе, односно који смеју а који не да се роне, који су под истраживањем а који су отворени за јавност. Током 2023. ћемо сигурно објавити да је систем функционалан и да је подводна културна баштина Црне Горе под надзором државе и одговорних институција", казао је Ковачевић.
Дарко Ковачевић је најавио да ће Поморски факултет ускоро покренути кампању која има циљ да се на адекватан начин, домаћој и иностраној јавности представи црногорско подводно културно-историјско насљеђе.
Коментари 0
остави коментар