Друштво
25. 03. 2023. 07:26 >> 07:26 2
ШТРАЈК УПОЗОРЕЊА ДАНАС
Министарство и синдикат "брину" о култури заборављајући на умјетнике
Запослени у умјетничком сектору у установама културе за данас су најавили штрајк упозорења незадовољни Гранским колективним уговором, који је потписан 16. марта. Своје незадовољство коефицијентима који су усаглашени у том документу и по којем умјетничка група послова добија свега 3,5 одсто повећања на зараде, док остали радници у култури од 20 до 25, па и више, показали су и на дан потписивања уговора. Иако су кажу имали састанке и са представницима синдиката и са Министарством нијесу задовољни понуђеним рјешењима.
Штрајк који организује Градско позориште одражеће се од 10 до 11 сати у Бокешкој улици, а подржаће га умјетници из Удружења глумаца Црне Горе, Црногорског народног позоришта, Градског позоришта Подгорица, Никшићког позоришта, Краљевског позоришта Зетски дом, Синдиката КИЦ-а Будо Томовић, Црногорског симфонијског оркестра, Синдиката Музичког центра Црне Горе и Синдикална организација ЦНП-а, при Унији слободних синдиката Црне Горе.
Како је казао предсједник Удружења глумаца Вукан Пејовић, јуче након одржаног састанка са представницима Министарства културе и медија понуђено им је да након ступања на снагу ГКУ, доставе Одбору за спровођење Гранског колективног уговора захтјев за кориговање коефицијената на обећаних 20 до 25%, како би били једнаки у односу на све остале групе које су добиле повећање 25 до 100%. Након тога ће у најкраћем могућем року Министарство културе и медија сазвати сједницу Одбора на којој ће се одлучити о кориговању спорних коефицијената.
"Ово је било и обећање које нам је дато на првом састанку са представницима Министарства културе и медија, али које није могло бити реализовано у поменутом року, јер Министарство рада одлучује о датуму ступања на снагу ГКУ, а сједница Одбора се не може сазвати прије тога. Уколико на сједници Одбора не дође до одлуке којом ће се умјетничком сектору увећати коефицијенти на 20-25%, најављујемо штрајк и обуставу свих културних дешавања у држави", наводе у Удружењу глумаца.
Представницима Синдиката културе су поручили да умјетници нијесу, нити ће икад тражити умањење или спрјечавати увећање зараде колега из области мимо стваралачких, али и да нијесу заслужили да не добију подршку и да им се доводе у питање основна радничка права.
"А то је да нам се највишим државним документом гарантује увећање зараде као свим другим радницима, усљед настале инфлације. Позивамо вас на частан приступ, на престанак прављења непотребног и за цијело друштво штетног раскола међу радницима у култури различитих профилација. Какву то поруку шаљемо друштву ако се поред свих постојећих подјела дијелимо и у оквиру наше племените дјелатности?", запитали су у Удружењу.
Из Министарсва кажу да су јуче представили потенцијална рјешења којим би се додатно сагледала специфичност умјетничке групе послова и нашла рјешења којима би се постигао компромис за рјешавање овог питања.
"Грански колективни уговор је у складу са прописима у процесу његовог објављивања у Службеном листу, те се након његовог ступања на снагу могу тражити потенцијална рјешења", истичу у Министарству.
О промјенама у документу сазнали дан прије потписивања
Глумица Јелена Симић поводом новонастале ситуације каже да ће се у наредном периоду видјети да ли је у питању грешка, немар или намјерна неправда.
Објашњава да су о првом предлогу измјене ГКУ обавијештени од послодавца у децембру (15.12.2022.) гдје је предложени коефицијент за умјетнике - ствараоце био 11,2.
"Наша установа, Градско позориште Подгорица, свега два дана након тога упутило је Министарству културе и медија и представницима Синдиката у оквиру Синдиката културе коментаре и сугестије. Никада није стигао одговор. Тек 16. фебруара 2023. смо сазнали да још није добијен одговор од Министарства финансија, те да су измјене још на чекању. О другом предлогу и драстично смањеним коефицијентима умјетницима није било ни ријечи. За те поменуте умјетници су сазнали јако касно, сасвим случајно, ускраћени за званично и транспарентно објашњење такве одлуке. Предлог је већ био усвојен и уговор као такав потписан", објашњава Симић.
Стијеповић: Циљ ГКУ био да се коригују коефицијенти најугроженијима
Предсједница Синдиката културе Зорица Стијеповић истиче да се Грански колективни уговор морао урадити и усагласити са осталим актима које наше законодавство налаже и у сарадњи са Министарством финансија.
Објашњава да је циљ био да се коригују коефицијенти најугроженијима запосленима у култури, посебно стручној групи послова, који су по том питању били дискриминисани и чији се коефицијенти нијесу мијењали годинама.
"Разумијем огорченост међу запосленима у умјетничком сектору и ту смо да им помогнемо да се нађе рјешење. Коефицијенти се могу ускладити кроз појединачне колективне уговоре и у том дијелу им стојимо на располагању. Имамо и зелено свјетло Министарства да се то може на тај начин рјешавати. Они нијесу дио нашег синдиката, али смо били и остаћемо отворени да помогнемо", поручила је Стијеповић.
Усклађивање коефицијената кроз појединачне колективне уговоре није рјешење
Симић, пак, истиче да рјешавање проблема кроз појединачке колективне уговоре је врло проблематично и зависи од послодавца и многих других фактора.
"Не пристајемо на то. ГКУ се не може поредити са појединачним уговорима. Вођени претходним негативним искуствима са којима смо детаљно упознали представнике Синдиката културе и Министарства вјерујем да смо објаснили због чега то што су они замислили и чиме су се са толиком сигурношћу водили, у пракси није тако. Подсјетићу, једино позориште које има извршену категоризацију драмских умјетника - глумаца је ЦНП, док Градско позориште Подгорица упркос томе што је категоризација прописана претходним Гранским уговором никад није извршена, јер није имало одобрење Секретаријата за финансије Главног града, иако је правилник донијет прије четири године", каже Симић.
Како је додала подржавају и радују се повећању зарада колегама, само се питају зашто је расподјела коефицијената урађена на овакав начин.
"Не говорим о инсистирању да се стручним занимањима изједначи коефицијент са умјетничким, о томе се може и треба дискутовати, већ шта је са огромним увећањем зарада појединим руководећим мјестима са већ врло високом зарадом, знатно већом од наше? Како то да се није могао направити неки логичан баланс и испоштовати тако значајан дио радника у култури? Не можемо имати двоструке аршине. Како кровна институција и Синдикат надлежан за нашу дјелатност могу да заузму такав став према људима који стварају умјетничка дјела, без којих ни та институција ни тај синдикат не би постојали?", пита се Симић.
Апсолутно, каже, није јасно којом логиком се дошло до оваквог распореда коефицијената.
Нијесу били довољно укључени у израду предлога ГКУ јер, како истиче, у нашој земљи је ситуација таква да је у институцијма културе углавном запослено знатно више радника других сектора у односу на умјетнички. Што значи да су шансе да на челу Синдиката буде умјетник прилично мале.
"То и не би било толико спорно ако би, како здрава логика налазе, људи на челу Синдиката културних институција заступали права умјетника једнако као и свих других радника институције. Нажалост то није случај, како и зашто вјерујте ми да ево данима покушавам да схватим. Уз дужно поштовање свим колегама мимо умјетничког сектора, чији рад цијенимо и поштујемо, ми смо чланови истог тима, али они да не раде у културним институцијама могли би да раде у другим и буду једнако остварени и задовољни, умјетници не. Наше прве и једине куће су институције културе, школовали смо се, оспособили и усавршавали да радимо у њима", наглашава Симић.
Коментари 2
остави коментар