- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Društvo
23. 08. 2025.
09:53 >> 09:53
2
Herceg Novi: Provjerava se da li je spomenik Njunju postavljen u skladu sa zakonom
Inspektorka za kulturna dobra Ministarstva kulture i medija, po nalogu ministarke Tamare Vujović, a po inicijativi predsjednika Opštine Herceg Novi Stevana Katića, obavila je danas nadzor u Herceg Novom da li je spomenik Rudolfu Karužiću Njunju postavljen nezakonito u Njegoševoj ulici.
To je za RTHN potvrdila ministarka Vujović, koja je nedavno kazala da će sva spomen-obilježja postavljena suprotno zakonu biti evidentirana, bez izuzetka i bez odlaganja, i da u tome neće neće biti kompromisa, već da će zakon važiti jednako za sve, u svakoj opštini i u svakom dijelu Crne Gore.
Inspektorka za kulturna dobra danas je bila u Opštini Herceg Novi, kako je rekla ministarka Vujović, radi provjere da li je spomenik Rudolfu Karužiću postavljen nezakonito.
"To bi značilo da li je SO Herceg Novi u tom periodu donijela odluku da se podigne i da li je komisija Ministarstva kulture tada odobrila da se podigne takvo spomen obilježje. Ukoliko inspektorka utvrdi da ne postoji adekvatna dokumentacija, ona će naložiti da se to spomen obilježje u određenom roku ukloni", kazala je Vujović.
Predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić podsjetio je da je aktuelna vlast od 2017. godine podigla veliki broj spomen obilježja poštujući zakonsku proceduru, te da je neophodno utvrditi da li je tako bilo i u ranijem periodu, odnosno da li je za svako spomen obilježje obezbjeđena neophodna dokumentacija.
"I u ranijem periodu smo komentarisali da se utvrdi da li su određeni spomenici postavljeni u skladu sa zakonom o podizanju spomen obilježja. Kada se u Crnoj Gori pokrenula ova cijela priča došao je red i na Herceg Novi. U svakom slučaju vidjećemo da li će doći do uklanjanja ovog spomenika za koji ne postoji saglasnost, a to će da utvrdi nadležni inspektor", kazao je Katić.
Ministarka Vujović objašnjava da inspekcijski nadzor podrazumijeva razgovor sa predsjednikom Opštine kaso subjektom nadzora, kao i pregled dokumentacije SO iz tog perioda na osnovu čega će biti napravljen i zapisnik. Ukoliko Opština Herceg Novi ne bude imala primjedbi na zapisnik insperktor donosi mjere koje moraju da se sprovedu.
Ukoliko inspekcijskim nadzorom bude utvrđeno da je spomenik Njunju podignut nezakonito Vujović kaže da će biti uklonjen.
"To sve zavisi od gabarita objekta i da li su neophodne tehničke pripreme za njegovo uklanjanje. U prethodnim slučajevima maksimalan rok je bio tri dana jer je trebalo dati vremena da se pripreme komunalne službe", kazala je Vujović.
Sudbina statue odžačara Njunja, koja je u centru grada postavljena 2009. godine a u međuvremenu postala turistička atrakcija, znaće se narednih dana, a predsjednik Katić kaže da će postupiti po nalogu inspekcije.
Коментари2
Остави коментар