Екологија
05. 10. 2022. 10:52 >> 10:53
РЕВОЛУЦИЈА У РЕЦИКЛИРАЊУ?
Воштани црви у борби против пластике
Научници су открили да пљувачка воштаног црва брзо разлаже пластичне кесе, као и да његови ензими разграђују полиетилен у року од неколико сати на собној температури, што би могло бити револуционарно у рециклирању.
До открића је дошло након што је једна научница, пчелар аматер, очистила заражену кошницу и открила да су ларве почеле да праве рупе у пластичној кеси за отпатке. Након што је случај пријавила једном научном иснтитуту, доказано је да пљувачка овог црва невјероватном брзином разграђује полиетилен.
Полиетилен чини 30 одсто укупне производње пластике и користи се у кесама и другој амбалажи која чини значајан дио свјетског загађења пластиком.
Хемијски распад би могао да створи вриједне хемикалије или, уз неку даљу прераду, нову пластику, чиме би се избјегла потреба за новом пластиком направљеном од нафте. Ензими се могу лако синтетизовати и превазиц́и “уско грло у деградацији пластике”, рекли су истраживачи, што је почетни прекид полимерних ланаца. Разградња обично захтијева високе температуре и загађује животну средину, а ензими воштаног црва раде на нормалним температурама, у води и у неутралном пХ.
„Моје кошнице су биле преплављене воштаним црвима, па сам почела да их чистим, стављајуц́и црве у пластичну кесу“. Послије неког времена, примијетила сам пуно рупа и открили смо да црви нису само грицкали кесу, већ да је у питању хемијско разлагање материјала., рекла је др Федерика Берточини из Центра за биолошка истраживања у Мадриду.
Научници тврде да је још рано говорити о комерцијалној примјени ове методе, јер је потребно претходно урадити много истраживања и размишљања о томе како најбоље примијенити ову стратегију.
Научници широм свијета истражују бубе и ларве лептира због њиховог потенцијала да једу пластику. Претходна откриц́а корисних ензима била су у микробима, а студија из 2021. године показује да бактерије у океанима и земљишту широм свијета еволуирају да једу пластику.
Пронађено је 30 хиљада различитих ензима који могу разградити десет различитих врста пластике.
Супер-ензим који брзо разграђује пластичне боце за пиц́е, обично направљене од ПЕТ пластике, откривен је 2020. године, инспирисан бубом пронађеном на депонији отпада у Јапану́. Ензим који разграђује ПЕТ је такође произведен од бактерија у компосту за лишц́е, док друга буба са депоније може да једе полиуретан, пластику која се широко користи, али се ријетко рециклира.
Милиони тона пластике се бацају сваке године, а загађење прожима планету, од врха Монт Евереста до најдубљих океана. Смањење количине употријебљене пластике је од виталног значаја, као и правилно сакупљање и третман отпада, а потпуна рециклажа би могла да смањи производњу нове пластике.
Коментари 0
остави коментар