Економија

[ Мина бизнис/И. П. ]

27. 09. 2022. 17:50   >>  17:47

ОЛУИЋ НА КОНФЕРЕНЦИЈИ

Економско оснаживање жена је кључ за развој привреде

Економска оснаженост жена значајно доприноси напретку економије, због чега је неопходно обезбиједити снажнију подршку развоју женског предузетништва и већем учешћу жена на позицијама управљања и руковођења, оцијенила је шефица Сектора за ПР и маркетинг Уније послодаваца (УПЦГ), Звездана Олуић.

Она је, на конференцији под називом Економско оснаживање жена: Подршка женском предузетништву и лидерству, казала да жене у бизнису и менаџменту представљају посебно важан, али недовољно искориштен економски потенцијал Црне Горе и региона.

„Улагање у родну разноликост и економско оснаживање жена је добро, паметно и исплативо – и то не само за жене, већ и за мушкарце, за запослене, привреду, друштво, цијелу државу“, поручила је Олуић на конференцији коју су данас у Подгорици организоваче УПЦГ и глобална група Г100, у партнерству са Министарством економског развоја и туризма.

Конференција је била један у низу догађаја Г100, глобалне групе 100 жена лидерки из цијелог свијета, који се ових дана одржавају у земљама региона, у оквиру Г100 WОМЕН'С БАЛКАН ТОУР која је кренула из Словеније, а затим наставила пут преко Хрватске, Србије, Босне и Херцеговине, Црне Горе, Косова, Сјеверне Македоније, до Албаније.

Предсједник УПЦГ, Предраг Митровић, је у уводном излагању казао да је у временима изразите економске неизвјесности, економија реалног сектора најважнија карика и мотор напретка друштва и државе, а да важну улогу у томе имају жене у бизнису.

Он је додао да се то огледа кроз снажан допринос који дају опоравку и развоју привреде, повећању запослености, смањењу сиромаштва и очувању стандарда грађана.

„Коронакриза је један од најбољих примјера за такву оцјену. Као предсједник кровне организације послодаваца, свим предузетницама и менаџеркама Црне Горе и земаља региона честитам на ефикасном управљању, мудрим одлукама и посвећеном раду којим показују како треба водити бизнис“, рекао је Митровић.

Он је навео да је њихова дужност да за све њих, као и будуће учеснице у бизнису, створе услове у којима ће моћи да остваре своја права, дају допринос и убирају добит од економског, друштвеног, културног и политичког развоја.

Митровић је саопштио да је УПЦГ предала иницијативу за увођење пореских олакшица за жене предузетнице, у првим годинама њиховог пословања, и да очекује да ће се та тема ускоро наћи на дневном реду сједнице националног Савјета за конкурентност.

Оснивачица и предсједница Г100, Харбеен Арора Раи, објаснила је да је Г100 глобални покрет који снагу и везе гради кроз синергију и подршку - глобално, регионално и локално.

„Захвални смо Влади Црне Горе, компанијама, међународним организацијама и предузећима на премошћивању јаза међу половима и подузимању мјера како би се осигурало да се свака жена осјећа сигурном и оснаженом да слиједи своје снове и живи испуњен живот, уз узајамно поштовање и достојанство, доприносећи све више како својој, тако и добробити своје породице и нације“, рекла је Раи.

Државни секретар у Министарству економског развоја и туризма, Арменд Милла, казао је да економски независна жена представља значајну карику у ланцу привредних дешавања, чији је допринос друштвено вриједан и важан.

„У Министарству и Влади настављамо да радимо на унапређењу женског предузетништва, као и на подстицају предузетница да се укључују и едукују. Министарство, као креатор и имплементатор политике женског предузетништа, као и до сада, наставља са спровођењем конкретних програмских активности кроз Програм за унапређење конкурентности привреде, те електронским сервисима као што су Национална платформа за женски бизнис и платформа за микро, мала и средња предузећа, бизнис.гов.ме“, саопштио је Милла.

Он је додао да је циљ подршка свим женама у Црној Гори које желе да започну нови или унаприједе постојећи бизнис, информишу се о пословним приликама и остваре међусобну сарадњу и везе са јавним сектором.

Генерална директорица Директората за унапређење конкурентности у Министарству економског развоја и туризма, Оливера Вукајловић је, на панелу о женама у бизнису и менаџменту, казала да тај Владин ресор ради на креирању подстицајног пословног амбијента, као и системске, програмске и институционалне подршку за предузетнице.

„Иако смо свјесни да се пред женама које започињу нови или желе да унаприједе постојећи бизнис налази пуно препрека и изазова, примјетно је активирање великог броја стејкхолдера који предузимају кораке да се ове ствари мијењају. Министарство економског развоја и туризма је, свакако, један од њих“, навела је Вукајловић.

Министарство ће, према њеним ријечима, наставити да улаже напоре у циљу стварања повољног амбијента за жене у бизнису како би оне добиле мјесто које им припада.

Предсједница Асоцијације пословних жена, Љубица Костић Букарица, подсјетила је да та асоцијација од 2009. године интезивно ради на амбијенту за унапређење развоја женског предузетништва.

„Окупљамо успјешне власнице бизниса и менаџерке и континуирано преносимо искуства и знања како њима, тако и онима које тек намјеравају да уђу у воде предузетништва. Поносна сам што је Асоцијација, за ових 13 година, створила јаку националну мрежу и повезале се са свим асоцијацијама региона и свијета“, рекла је Костић Букарица.

Извршна директорица Инвестиционо развојног фонда (ИРФ), Ирена Радовић, је на другом панелу, под називом Подршка економском оснаживању жена, саопштила да је ИРФ кључни агент у обезбеђивању финансијске инклузије жена на националном нивоу.

ИРФ је, према њеним ријечима, лидер и фактор промјена који даје допринос ослобађању женског потенцијала и оснаживању жена у фактичкој равни кроз најповољније услове за снажење женског предузетништва на финансијском тржишту и бројне друге активности, у складу с принципима и циљевима Агенде 2030.

„Статистика показује да је ИРФ у периоду од 1. јануара до 31. августа ове године укупно одобрио женама у бизнису око 13 милиона ЕУР, кроз 83 финансијска аранжмана, што је три пута већи износ у односу на упоредни период прошле године. Такође, дошло је до евидентног раста када је у питању удио одобрених кредита женама у односу на укупно одобрене, 30 одсто у нашем протфолију“, казала је Радовић.

Она је додала да је веома важно да је ИРФ током претходних године препловио каматне стопе за жене у бизнису и да су услови циљано и даље изразито повољни, упркос промјенама и расту каматних стопа на међународном тржишту.

Извршна директорица компаније Билд студио, Александра Бошковић Делагић, сматра да сви актери, како привреда, тако и држава, имају обавезу и одговорност да допринесу оснаживању и укључивању што већег броја жена, како би у годинама пред нама оне дале свој неоспорни допринос развоју бољег и одрживијег економског модела и свијета.

Професорица на Факултета за бизнис и туризам Будва, Оливера Благојевић, рекла је да се положај жена у послу у Црној Гори током последњих десетак година мијења у позитивном смислу.

„Међутим, постоје дјелатности, занимања и области друштвеног и политичког живота гдје је њихово учешће и даље мало заступљено. С обзиром на значај образовања за родну равноправност, посебну пажњу завређује домен знања и образовна постигнућа у протеклом периоду“, навела је Благојевић.

Предсједник Уније младих предузетника, Урош Булатовић, рекао је да у Црној Гори постоји велико интересовање и мотивисаност младих жена за предузетништво, због чега им је неопходно створити погодне услове како би оствариле пуни потенцијал, у корист цијеле заједнице.

„Наша организација ће пружати допринос и безусловну подршку таквим процесима, нарочито кроз промотивне активности и савјетодавне услуге намијењене младим женама. Такође, помагаћемо и подстицати умрежавање предузетница, како бисмо их укључили у заједницу младих људи у бизнису који се међусобно разумију и дијеле исту страст и визију по питању развоја предузетништва“, навео је Булатовић.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије