Економија

Радио Црне Горе

10. 01. 2023. 16:31   >>  16:27

ДРЕЦУН

"У банакама депоновано више од пет милијарди еура, али капитал умртвљен"

У банкама је депоновано преко пет милијарди еура или 890 милиона више него годину раније. Тај податак, како коментарише за Радио Црне Горе, аналитичар Предраг Дрецун не значи ништа. Истиче да се ради о умртвљеном капиталу, инертном односу банака према инвеститорима и пројектима који не би допринијели развоју. Предлаже да монетарна власт анализира стање и усвоји адекватне мјере како би привреди обезбиједила неопходан новац.

Расту депозити, такође и бруто друштвени производ. Званично и једно и друго на крају претходне године премашиће, према садашњим подацима, пет милијарди еура. Добра би околност била, каже за Радио Црне Горе Дрецун, када би та равнотежа била на дуге стазе. Међутим, како констатује, код нас постаје такви феномени које монетарна власт не објашњава.

"Умјесто да расту кредити привреди, расту кредити становништву и нерезидентима. Декле банке се понашају тако како им се дозвољава. У крајњем то су друштва приватног капитала и њима се не може наметати социјална функција, али зато је ту регулатор који би морао својом политиком, политиком резервисања да банке дају што више кредита у пројекте који су здрави", поручио је Дрецун.

Суштина је напомиње он да банке којима су клијенти повјерили новац на чување исти пласирају.

"Ми дакле, условно речено, имамо много "мртвог новца", јер је то новац који се не пласира. Имамо преко милијарду у ткз. кеш позицији што је око 25 одсто укупног новчаног тока банке и то је кад се упореди са растом депозита врло забрињавајући податак", констатовао је аналитичар.

Указује и да је лош однос депозита и одобрених кредита. Чак 80 одсто депозита, појашњава наш саговорник, чине кредити. Подсјећа да је прије петнаестак година ситуација била, како прописује економска теорија, 1,1 еуро кредита на еуро депозита.

"Тада смо имали десет одсто више кредита него депозита. И то је један правилан однос, јер у том случају постоји експанзија инвестиција, то је нешто чему треба тежити. Овако се банке умртвљују, подижу каматне стопе на дате кредите, зато што не пласирају капитал, прикупљени новац", рекао је Дрецун.

Да су банке врло опрезне у одобравању задужења можда најбоље показује податак да је држава на крају прошле године од планираних 350 милиона обезбиједила 55 милиона, од чега 16 милиона уз камате од шест до седам и по процената у банкама, остатак кроз емитовање државних записа.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије