Политика
07. 12. 2022. 09:14 >> 16:24
САВЈЕТ ЕУ
Политичка нестабилност успорила преговоре
Политичка нестабилност у Црној Гори изазвала је успоравање преговора о приступању, наводи се у нацрту закључака Савјета ЕУ, који ће бити усвојен на састанку Савјета општих послова 13. децембра.
У нацрту се истиче да је Савјет забринут због одлуке Скупштине да измијени предсједникова овлашћења кроз усвајање закона по хитном поступку и истиче да сви законодавни акти морају бити у складу са уставом.
"Савјет апелује на све политичке актере у Црној Гори да покажу одговорност, превазиђу поларизацију и позива их да се уздрже од било каквог дјеловања које би могло додатно продубити институционалну кризу и поткопати демократске институције земље", наводи се у нацрту закључака у које је РТЦГ имао увид.
Црногорски политички актери, како се наводи, треба да изграде консензус како би вратили функционалност демократских институција и администрације неопходне за испуњавање прокламованог кључног циља Црне Горе - интеграције у ЕУ.
Као најважније и најхитније реформе које Црна Гора треба да предузме, Савјет је подсјетио на хитну потребу да се врати функционисање и кредибилитет главних правосудних тијела, посебно именовања у Уставном суду која су на чекању, и да се позабави стагнацијом у имплементацији кључних правосудних реформи.
"Независност кључних институција, посебно правосуђа, треба ојачати. Савјет наглашава да је изборна реформа у складу са препорукама ОДИХР-а и даље од виталног значаја за јачање демократског оквира", пише у нацрту закључака.
Јачати слободу изражавања, борбу против корупције и криминала
Савјет подстиче Црну Гору да повећа напоре, посебно у критичним областима као што су слобода изражавања и медија, те борба против корупције и организованог криминала.
"Признајући до сада постигнути напредак, Савјет наглашава потребу да се побољшју конкретни резултати у истрагама, кривичном гоњењу, правоснажним пресудама и одузимању имовине стечене кривичним дјелима.
Савјет такође позива Црну Гору да без одлагања укине сваку шему или мјеру која би могла компромитовати или угрозити усклађивање са правном тековином ЕУ (acquis) и политикама ЕУ.
Стабилан раст привреде, смањити јавни дуг
Што се тиче економских реформи, Савјет примјећује снажан опоравак и стабилан раст привреде и "амбициозне програме фискалних реформи" који имају за циљ подршку опоравку након пандемије и друге мјере које ублажавају терет за домац́инства због раста цијена енергије и хране.
"Савјет подстиче Црну Гору да спроведе структурне реформе, смањи јавни дуг и настави са напорима на јачању фискалног управљања и транспарентности", истиче се у документу.
У нацрту закључака наводи се и да Савјет цијени континуирану конструктивну посвећеност Црне Горе даљем развоју регионалне сарадње и унапређењу добросусједских односа.
Такође, Црна Гора је снажно похваљена за досљедну сарадњу у области вањске политике, а посебно постојано и дуготрајно потпуно усклађивање са заједничком вањском и безбједносном политиком ЕУ, укључујући рестриктивне мјере ЕУ, што је, како се наводи, снажан сигнал стратешког опредјељења Црне Горе на њеном путу ка ЕУ.
Поздравља се и континуирано активно учешће Црне Горе у мисијама и операцијама ЕУ у оквиру Заједничке безбједносне и одбрамбене политике.
Савјет, како се наводи у документу, поздравља укупан напредак постигнут у досадашњим приступним преговорима, са сва 33 отворена поглавља и 3 привремено затворена. Ипак истиче се да је најзначајнији приоритет за даљи напредак у приступним преговорима, и прије него што се крене ка привременом затварању других поглавља, испуњавање привремених мјерила у области владавине права постављених у поглављима 23 и 24.
"Као што је наведено у Преговарачком оквиру, напредак у овим поглавља је од суштинског значаја и наставиће да одређују темпо приступних преговора у цјелини", наводи се у документу.
Коментари 0
остави коментар