Политика

[ М.М.Љ. ]

15. 02. 2023. 08:43   >>  17:14 5

ГВОЗДЕНОВИЋ

"Обраћањем РИК-у Србије, дозволили смо мијешање друге државе у изборни процес"

Обраћањем Републичкој изборној комисији Србије, Државна изборна комисија Црне Горе је отворено позвала другу државу да се умијеша у наш изборни процес, казала је Милена Гвозденовић из Центра за демократску транзицију (ЦДТ). Она је у емисији “Добро јутро Црна Горо” казала да, уколико се утврди да најављени предсједнички кандидат Милојко Спајић има нелегално двојно држављанство, покреће се поступак за губитак црногорског држављанства који може да потраје и до годину дана.

Гвозденовић напомиње да ДИК нема ту врсту надлежности да провјержава да било који предсједнички кандидат злоупотребљава црногорске законе, јер је она ту да примјењује право, а питањем пребивалишта, стицања и губитка држављанства треба да се бави Министарство унутрашњих послова.

“Обраћањем Републичкој изборној комисији Србије наша Државна изборна комисија је отворено позвала другу државу да се умијеша у наш изборни процес,као да је то нормалано да се у наше предсједничке изборе мијеша режим Александра Вучића који засигурно има политичке преференције у Црној Гори и који није оличење демократије и објективности што показују релевантни извори међународних институција”, казала је Гвозденовић.

Напомиње да треба имати на уму да се и РИК Србије састоји од представника политичких партија.

“Осим што је изашла из својих надлежности, ДИК нам је приуштила могућност страног мијешања у наше изборе. Остаје да се види да ли ће ДИК поступити исто за остале кандидате или овдје имамо неку врсту селективног поступања”, казала је представница ЦДТ-а.

Сматра да је ово аргумент више да се ДИК професионализује и деполитизиује.

“Јер док год у њој сједе политичке партије, оне ће увијек радити у интересу тих партија”, казала је она.

То што се јуче испоставило да најављени предсједнички кандидат Милојко Спајић има пребивалиште у Београду, посматрајући из угла етике,  каже Гвозденовић, бирачи су ти који треба да кажу кандидатима шта је истина.

“Није било добро да се ту избјегава одговор ни да се омогућавају разноразне интерпретације. Није адекватно понашање Милојка Спајића који је на питање да ли има српско држављанство одговара -Лијепо се осјећам у Србији, мислим да то није добар начин”, казала је она.

Наши, а не страни органи, додаје представница ЦДТ-а,  треба да утврде да ли неки предсједнички кандидат има нелегално двојно држављанство и уколико се то утврди, покреће се поступак за губирак црногорског држављанства.

Најава МУП-а да ће провјерити Спајићево држављанство, по њеним ријечима, је поступак који може трајати и до годину, али опет, то је много дуже од 48 сати колико ДИК има да провјери документацију.

“Да је било у интересу наших државних органа да ријеше ово питање, они би га засигурно ријешили”, казала је Гвозденовић.

Попис не би требало да се одржава прије парламентарних избора

Напомиње да се по стандардима попис не одржава у изборној години и у условима политичке нестабилности.

“Ми имамо владу у техничком мандату и то довољно говори о амбијенту који није добар за одржавање пописа. То није добро ни када говоримо о тачности и поузданости података и свакако о повјерењу у резултате пописа. Ако бисмо говорили о ономе што је правилан редосљед корака, то би било одржавање ванредних парламентарних избора, а потом пописа”, казала је она.

"Одлука ДИК-а о захтјеву ЦДТ-а за увид у спискове подршке кандидатима је злоупотреба"

Гвозденовић је казала да су у ЦДТ-у изненађени одлуком Државне изборне комисије ДИК-а да им не дозволи увид у спискове са потписима подршке за све предсједничке кандидате.

“Истичем да нијесмо тражили личне податке. Наш закон о избору одборника и посланика не предвиђа никаква ограничења за посматраче. Зато је невјероватно да ДИК тражи ограничења у другим законима, то представља злоупотребу”, казала је она и додала да ће истрајати и тражњу својих права”, казала је Гвозденовић.

Сматра да би апликација путем које би грађани могли да провјере да ли су на нечијем списку подршке, било најбоље рјешење.

Напомиње да су ДПС и ДФ бојкотовали парламент када је требало учествовати о Одбору за изборну реформу и када су требали да нам обезбиједе услове за фер изборе.

Говорећи о бирачком списку казала је да постоји проблем у регистрима из којих се изводи бирачки списак и ту се највеће подозрење јавности јавља због неажурности регистра пребивалишта црногорских држављана.

“Процјењује се да имамо на десетине хиљада грађана који имају пријављено пребивалиште, а који нијесу у земљи. Ту треба да правимо разлику између оних који су привремено у иностранству на рад и на школовање и који не остварују грађанска права у земљи у којој се налазе и оних који су се трајно иселили из Црне Горе, али нијесу одјавили пребивалиште”, казала је она.

Пратите нас на

Коментари 5

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије