- Hronika
- Kolumne
-
Radio
- Izdvajamo
-
Emisije
- Dokumentarni program
- Pop top
- Europuls
- Zrno po zrno
- Radio ordinacija
- Kulturna panorama
- Zelena priča
- Epoleta
- +382
- Spona
- Svijet jednakih šansi
- Matica
- Život po mjeri čovjeka
- Link
- Izokrenuti svijet
- Koracima mladih
- Moja profesija je...
- Sportski program
- Kulturno-umjetnički program
- Muzički program
- Koracima prošlosti
- Naučno-obrazovni program
- RCG
- R98
- Programska šema
- Trofej Radija Crne Gore
- Frekvencije
- Radio drama
Region
04. 11. 2025.
12:32 >> 12:35
Čitaj mi:
BiH: Studentkinja iz Indije oboljela od trbušnog tifusa, iskorijenjena bolest ponovo na Balkanu
Studentkinja iz Indije koja studira na Medicinskom fakultetu u Foči oboljela je od trbušnog tifusa, potvrdili su iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Ta bolest, koja se smatra davno iskorijenjenom na području Balkana, ponovno se pojavila nakon što su kod studentkinje otkriveni simptomi infekcije, prenosi Dnevnik.hr.
Institut za javno zdravstvo Republike Srpske saopštio je da su, u saradnji s Domom zdravlja Foča, lokalnom bolnicom i Medicinskim fakultetom, preduzete sve potrebne mjere za zbrinjavanje studentkinje i sprečavanje širenja zaraze, prenosi Dnevnik.
Anketiranje svih osoba koje su bile u kontaktu
"Studentkinja je tifus preboljela prije nekoliko godina, a u Foču se vratila na nastavu prije mjesec dana, već s prisutnim simptomima bolesti. Nakon javljanja u zdravstvenu ustanovu laboratorijskim analizama potvrđeno je prisustvo uzročnika trbušnog tifusa – Salmonella enterica serovar Typhi", navodi Institut.
Epidemiolozi su obavili anketiranje i praćenje svih osoba koje su bile u kontaktu sa studentkinjom i utvrđeno je da su svi u dobrom zdravstvenom stanju, uključujući samu studentkinju, koja se oporavlja.
Mjerodavne institucije istakle su da su sve propisane mjere za sprječavanje širenja bakterije sprovedene i da nema razloga za paniku. Institut za javno zdravstvo nastaviće da prati situaciju u Foči u saradnji sa svim zdravstvenim ustanovama.
Коментари0
Остави коментар