Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Подешавaња

Умањи / Увећај

Изаберите тему

Основна тема
Црно/бијела тема
Инверзна тема

Društvo

Objavila: M.L.B.

27. 10. 2017. 13:55 >> 13:22

TRIBINA U KOTORU

Djeca uvijek žrtve porodičnog nasilja

Među žrtvama nasilja u porodici u Crnoj Gori čak devedeset odsto žena, a svaka deseta žrtva nasilja je dijete ili maloljetna osoba, kazala je direktorica nevladine organizacije "SOS telefon" Biljana Zeković.

Zeković je na tribini na temu: „Nasilje u porodici – emocionalno, psihičko i fizičko zlostavljanje djece“, juče u Kotoru kazala da Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, koji je usvojen 2010. godine vrlo jasno definiše koji sve oblici nasilja u porodici mogu biti sankcionisni i koje su karekteristike različitih oblika nasilja. 

„Kada govorimo o porodičnom nasilju – uvijek se stiče utisak da je u pitanju nasilje u međupartnerskim odnosima, a često se zaboravlja , pa i na nivou institucija sistema - jedna važna činjenica, a to je da su djeca u takvim porodicama apsolutno uvijek žrtve nasilja, bez obzira da li je nasilje usmjereno i na njih direktno ili su bili posmatrači. Posljedice i traume koje preživljavaju djeca su identične kao da su oni dobili batine, a batine zapravo trpe neki drugi članovi porodice. Po statistici je to najčešće majka“, kazala je Zeković.

Posljedice nasilja u porodici su, upozorila je Zeković, dugoročne i nemjerljive.

„Ne smijemo zaboraviti da je nasilje izabrano ponašanje, ali i da se djeca uče ponašanju tako što posmatraju kako se ponašaju njegovi bližnji, poprimaju potom te karakteristike u svom ponašanju i kad jednom oforme svoju porodicu – nerijetko se ponašaju kao nasilnici. Ne smijemo zaboraviti da se onaj ko je slabiji uvijek priklanja onome ko ima moć, a unutar porodice moć ima uglavnom otac odnosno muškarac. Vrlo često se dešava i da one djevojčice koje su bile žrtve nasilja u porodici i posmatrale šta se dešava unutar takve porodice – kasnije u životu za partnere često biraju upravo nasilnike“, rekla je Zeković.

Ona je posebno istakla da je svako nasilje ili sumnju da se nešto slično dešava u bilo kojem odnosu – neophodno prijaviti nadležnima.

Direktor Doma zdravlja Kotor dr Igor Kumburović podsjetio je da su djeca najosjetljiviji, najzahtjevniji dio svakog društva, ali i da na žalost, ne žive sva djeca u blagostanju, već ima i onih koji od ranog djetinjstva trpe različite oblike nasilja.

„Zlostavljanje i zanemarivanje djece nije samo javno zdravstveni problem, već i pravno pitanje i pitanje ljudskih prava, pitanje bezbjednosti, problem kojim treba da se bave svi sektori i cjelokupno društvo. Zato na to moramo reagovati i zajedno raditi na očuvanju porodice, jer odnos prema porodici i djeci je odnos društva prema sopstvenoj budućnosti“, kazao je dr Kumburović.

U rješavanju ovog problema, prema njegovim riječima, neophodan je multidisciplinarni pristup, jer je to jedini način za smanjenje nasilja i stvaranje uslova za život djece i porodice bez nasilja, kao i cjelokupnog društva na dobrobit svih građana države, te samim tim i izgradnjom cjelokupnog sistema bez bilo kog oblika nasilja.

Na tribini su govorile i pedijatri dr Vesna Mačić i dr Nina Mandić i Branka Mitrić, klinički psiholog u Domu zdravlja Kotor.

Пратите нас на

Коментари0

Остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГВише
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара. Мање

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије

Најчитаније