Црном Гором

[ Туфик Софтић   ]

01. 01. 2023. 18:05   >>  17:03 8

СВЕ ЗА ПРОФИТ

Фабрика пелета ради и 1. јануара: Дан паузе коштао би преко 20.000 еура

Поглед на другу страну Лима из правца града, на насеља Лисијево Поље и Доњу Ржаницу, са непрегледном количином лагерованог дрвета и димом, односно испарењима из постројења сушионице, говори о томе да фабрика пелета Д.О.О “Никола”, највећа у Беранама, ради и првог дана у овој години.

Рачуница овог приватног предузетника је врло јасна. Само један дан стајања погона, представља чисти губитак, односно недостатак профита од најмање двадесет и једну хиљаду еура. Овај предузетник мјесечно, када се одбију сви трошкови, за један мјесец рада фабрике, зарађује 630 хиљадa еура.

Осим њему, који до сировине као концесионар долази легалним путем, уз аминовање државних власти, лијепо вријеме у ово доба године на руку иде и великом броју шумокрадица, тако да посао ни њима не стоји ни у дане празника.

Према провјереним сазнањима до којих је Портал РТЦГ дошао, највеће крађе шуме на територији општине Беране већ извјесно вријеме дешавају се на подручју планине Јеловице, а сва украдена дрвна грађа завршава код тројице приватних предузетника у Беранама, од којих двојица од љетос имају фабрике пелета.

Управа за шуме је током прошле године забиљежила и већи број инцидената, када су шумокрадице насртале физички и на шумарске раднике.

Ријетки од њих су осуђени на затворске казне, али већина несавјесних радника Управе за шуме, популарно речено – шумара, према документима у које је Портал РТЦГ имао увид, Суд за прекршаје кажњава највише до триста еура.

Управа за шуме, потом, не предузима ништа против лугара који су прекршајно кажњени за неправилности у раду, и ту се сва прича о санкционисању и увођењу реда у ову област завршава.

Портал РТЦГ је недавно писао о томе како произвођачи пелета на сјеверу државе користе енергетску кризу и недостатак енергената на тржишту, па су цијене пелета подигли толико да остварују екстрапрофит. Из тог разлога пелета у Беранама, као и у већини градова на сјеверу Црне Горе, нема по цијени коју је одредила Влада.

Државни механизми да се то спријечи до тада су изостајали, а оно што се након писања догодило је само то да неколико фабрика буде кажњено износима који су у најмању руку смијешни у односу на профит који произвођачи остварују током само једног дана.

Неки од саговорника Портала РТЦГ тврде да је посао са дрветом тренутно најуноснији, и да увелико превазилази добит од сваког шверца, па чак и шверца дроге.

“Замислите колика је зарада концесионара шума који посједују фабрике пелета, а који су од државе и ове године добили право на шуме по цијени од 12 до 15 еура за кубик буковине на пању, или 23 еура за кубик чамовине” – каже тај саговорник.

Тај добро обавијештени човјек подсјећа да цијене концесија нијесу промијењене преко двадесет година.

“Прије неколико мјесеци концесије су добила нека предузећа која су била повлашћена двадесет година. Поставља се питање, како то они сада, као у најбоље вријеме ДПС-а, настављају да добијају концесије по тим цијенама. Шта се сада дешава? Је ли се промијенила власт на државном нивоу? Зашто се ствари у шумарској дјелатности не мијењају?” – пита овај саговорник.

Због повлашћених концесионара, многим малим дрвопрерађивачима на сјеверу Црне Горе погони стоје неупошљени, осим ако код ових првих не купе дрво по многоструко већој цијени.

Неки други саговорници Портала РТЦГ трвде да пљачка шуме у Јеловици, нити било гдје друго, не би могла да се реализује без увезаности шумара у ланац такозване шумарске мафије.

Они тврде да само један шумар, за само један дан, може добити “на руке” и до хиљаду и по еура, ако шумокрадицама дојави када неће изаћи у контролу. Ако буде ухваћен у “насавјесном вршењу посла”, кажњава се прекршајно са триста еура.

То је математика која говори у пролог томе о каквим размјерама државних ресурса се ради, ако посљедња карика у ланцу може профитирати хиљаду и по еура за дан. Показало се, тако, да проста промјена државне власти не гарантује да ће бити заустављена и такозвана шумарска мафија. Заправо је принцип исти, остало су само нијасне.

 

 

Пратите нас на

Коментари 8

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије