Друштво

[ М.М.Љ. ]

18. 03. 2023. 11:29   >>  11:29

ПУБЛИКАЦИЈА

Мржња са којом се суочавају ЛГБТИ особе и даље проблем

Публикација „Преглед случајева говора мржње и злочина из мржње усмјерених против ЛГБТИ заједнице” коју представља ЛГБТ Forum Progres указује на то да стопа мржње са којом се суочавају ЛГБТИ особе не престаје да буде озбиљан проблем у нашем друштву. Они су птоблематизовали то што се њихове пријаве процесуирају по Закону о јавном реду и миру, те у том смислу Суд за прекршаје подносиоца пријаве сматра оштећеним, а не цијелу заједницу.

Публикација представља преглед дијела случајева из 2022. године у којој је ЛГБТ Форум Прогрес поднио више од 200 пријава за говор мржње на друштвеним мрежама.

“Подаци и случајеви приказани у овој публикацији изнова потврђују и приказују неопходност континуираног рада на јачању свијести црногорских грађана и грађанки о разумијевању концепта говора мржње, односно разлике између дискриминаторног говора и исказивања личног мишљења у јавном простору, са посебним акцентом на комуникацију која се води путем интернета”, наводи се у соапштењу. .

Као једина организација цивилног друштва која се на овај начин бави систематским мониторингом и пријављивањем говора мржње у нашој држави, изнова указују на изузетно озбиљан проблем говора мржње усмјереног према ЛГБТИ особама у Црној Гори и одсуство адекватних механизама системске заштите за ЛГБТИ особе, које су свакодневно на мети мржње, дискриминације и насиља.

“Потребно је проблематизовати чињеницу да се наше пријаве процесуирају по Закону о јавном реду и миру, те у том смислу Суд за прекршаје подносиоца пријаве сматра оштећеним, а не цијелу заједницу. Сличну праксу је наставио и Суд за прекршаје у Рожајама и за прекршаје из чл. 24а ст. 4. у вези ст. 1. тач. 4., а све у вези чл. 9а Закона о забрани дискриминације, иако је говор мржње и сваки облик изражавања идеја, сваки облик изражавања идеја, тврдњи, информација и мишљења који шири, распирује, подстиче или правда дискриминацију, мржњу или и против групе лица због њиховог личног својства“, наводи се у саопштењу.

Дакле, како говор мржње из већине пријава није усмјерен на једну особу већ на цијелу заједницу, остаје нејасно због чега судови за прекршаје сматрају подносиоца пријаве за оштећеног, а не цијелу заједницу.

„Додатно, поставља се питање зашто подносиоци пријаве Управе полиције опис чињеничног стања вежу за околности из бића прекршајних дјела, односно за Закон о јавном реду и миру и Закон о прекршајима, а не за Закон о забрани дискриминације и члана који се веже за говор мржње, те се отвара питање зашто судови не враћају на дораду и преквалификацију такве предмете и да ли је циљ пресуда стварање непоуздане статистике какву данас имамо? “, кажу из ЛГБТ Форума Прогресс.

Судећи по статистици судова и обради правоснажних пресуда, у Црној Гори не постоје говор мржње и дискриминација усмјерени против ЛГБТИ особа, што, како су навели, не налази упориште у стварности, већ их наводи на постојање погрешне примјене законских одредби и тумачења закона.

“Имајући све ово на уму, потребно је усмјерити додатне напоре у правцу адекватне едукације подносилаца пријава Управе полиције и самих судија у судовима за прекршаје, како би се осигурала адекватна заштита ЛГБТИ особа и сврсисходна примјена постојећих законских рјешења, која одговарају прекршајним дјелима учињеним на штету ЛГБТИ особа”, наводи се у саопштењу.

Публикација је креирана у оквиру пројекта „Јачање националног одговора на злочине из мржње, говор мржње и дискриминацију ЛГБТИ особа“ који је финансиран од стране Министарства правде, људских и мањинских права Црне Горе. Ставови изражени у публикацији су ставови аутора/ки и не одражавају ставове Министарства.

Пратите нас на

Коментари 0

остави коментар

Остави коментар

Правила коментарисања садржаја Портала РТЦГ
Поштујући начело демократичности, као и право грађана да слободно и критички износе мишљење о појавама, процесима, догађајима и личностима, у циљу развијања културе јавног дијалога, на Порталу нијесу дозвољени коментари који вријеђају достојанство личности или садрже пријетње, говор мржње, непровјерене оптужбе, као и расистичке поруке. Нијесу дозвољени ни коментари којима се нарушава национална, вјерска и родна равноправност или подстиче мржња према ЛГБТ популацији. Неће бити објављени ни коментари писани великим словима и обимни "copy/paste" садрзаји књига и публикација.Задржавамо право краћења коментара.

Да бисте коментарисали вијести под вашим именом

Улогујте се

Најновије