Политика
31. 01. 2023. 22:23 >> 22:42 1
ЕМИСИЈА "ОКРУГЛИ СТО"
"Предложене измјене Закона о тужилаштву неприхватљиве"
Измјене и допуне Закона о државном тужилаштву, које је Влада упутила Скупштини, неприхватљиве су, оцијениле су гошће емисије "Округли сто" на Парламентарном каналу, Бранка Бошњак (ДФ) i Александра Вуковић (ДПС). Како је рекла Божена Јелушић (ГП УРА), понуђене измјене закона нијесу добро рјешење.
Коментаришући предлог измјена и допуна Закона о државном тужилаштву, који је на дневном реду Скупштине 4. фебруара, потпредсједница Скупштине Бранка Бошњак је оцијенила да је ријеч о закону који је направљен за једну особу. Подсјећамо, Влада Црне Горе доставила је Скупштини овај предлог, који подразумијева да се мандат вршиоца дужности Врховног државног тужиоца не ограничава на два узастопна по шест мјесеци, већ да може трајати до избора челника државног тужилаштва у пуном мандату. В.Д. ВДТ-а је Маја Јовановић.
"Влада није направила никаве консултације са Скупштином, чак ни о термину. Термин је субота, и није уобичајено да Скупштина засиједа викендом, осим у ванредним ситуаицјама. Закон је направљен за јенду особу. Слажем се да је Маја Јовановић напоравила велики искорак и цијеним њен напор, али се породужавањем в.д. стања у недоглед обесмишљава све, јер в.д. стање може да траје дуже него нечији мандат.Тако да нам је неприхватљиво да дође до измјена на тај начин, али је најважније да одблокирамо ту институцију", оцијенила је Бошњак.
Предлог измјена и допуна закона о државном тужилаштву је неприхватљив и несхватљив, оцијенила је посланица ДПС-а Александра Вуковић.
"Ова власт ради на урушавању демократије у Црној Гори. Ако живимо у вријеме "дритановштине", и ако је "Дританов закон", како сам га назвала пао пред Венецијанском комисијом, знала сам гдје то води. Закон је прилагођен једној особи, што је неприхгватљиво. Макар та особа била најбоља међу нама", оцијенила је Вуковћ.
Казала је да се то се тако не ради.
"Не можемо прилагођавати Устав како нама падне на памет. Заиста смо у незгодном положају и јако ми је жао због тога", сматра Вуковић.
Посланица ГП УРА Божена Јелушић осврнула се на информацију да ће троје кандидата за врховног државног тужиоца: Маја Јовановић, Сузана Мугоша и Милорад Марковић ући у званичну трку за најважнију функцију у тужилачкој организацији.
"Угледни правници су сва три предлога за кандидате за ВДТ-а прихватили као компетентне говори о томе да се у догледно вријеме може изабрати ВДТ на начин који неће компромитовати Скупштину", казала је Јелушић.
Говорећи о владином предлогу, оцијенила је да влада може да да предлог јер је здовољна резултатма рада актуелне в.д. ВДТ-ау борби против организованог криминала и корупције, и чињенице да у поступањима Маје Јовановић није био компромиса.
"Из жеље да сачува такав профил. Није добро ријешење да се мијења закон, надам се да то нећемо морати да одрадимо. И сам тајминг сједнице на којој би се расправљало о овоме је нека врста знака и саме владе по томе, да ли у то вјерује или може да вјерује", оцијенила је Јелушић.
Казала је да не постоји власт којој се не би могле наћи озбљине замјерке.
"Фокус постају замјерке а не вриједности", казала је Јелушић.
"Крајње вријеме да изађемо из институционалног хаоса"
Говорећи о актуелној кризи, Бошњак је оцијенила да је дошло крајње вријеме "да изађемо из хаоса и незаокружених институција система". Додаје да су да су сви актери политичке сцене свјесни да је упаљена црвена лампица и да је неопходнпо постићи договор.
Бошњак се осврнула на модел избора судија Уставног суда који је предложила претходне седмице, а који би подразумијевао извлачење четворо судија Уставног суда.
"Ја стојим иза модела који сам изнијела", казала је Бошњак и нагласила да је предложила да се тај модел поримијени уколико се не постогне договор.
"То је одблокирајући механизам и систем који постоји од времена Античке Грчке. Разлог због којег сам предложила овај модел јесте политички хаос и баш велико неповјерење између повјерење актера. Ако би свели ту листу на неки број, ја сам говорила о броју 12 који би био максималан, да то буде једна од солуција као деблокирајући излазни механизам", казала је Бошњак.
Како додаје, не би било добро да се изабере једно или двоје судија Уставног суда.
"Већ да комплетирамо тај суд, посебно јер имамо најацу да ће наредне године још један судија поћи у пензију", казала је Бошњак.
Подсјетила је да је за избор судија у првом кругу потребна подршка 54 посланика.
Она је оцјенила да народ "можда није дочекао правду коју је очекиввао", и напоменула да је ДФ гласао на претходном засиједању за сво четворо кандидата за судије Уставног суда.
Посланица ДПС-а Александра Вуковић усагласила се са оцјеном Бошњак да се Црна Гора налази у хаосу.
"У нашем друштвеном животу нема никаквог реда. Потребан је чаробњак како би изашли из овог хаоса", самтра она.
Вуковић је казала да је право чудо како су се у Црној Гори "неспособни људи наметнули као доносиоци битних политичких одлука".
"Уставни суд је најважнија институција. Жао ми је што смо кандидате за судије Уставног суда довели у ситуацију да са њима размишљамо као о броју. Жао ми је што су политичаи довели велике интелектуалце у ситуацију да о њима говоримо на овај начин. Ми смо укинули ауторитет који би требало да имају, изложивши их оним испитивањима која су мени личила на ислеђивања", оцијенила је Вуковић.
Посланица ГП УРА Божена Јелушић осврнула се на предлог Бошњак о избору уставних судија извлачењем, и рекла да није ријеч о најсрећнијем механизму, али да се њему прибјегавало и раније.
Јелушић је оцијенила да се ствара атмосфера да је свака личност у овој земљи испрљана "и такво окружење је прозизвело један очајнички, а добронамјерни позив да будемо макар на тај начин на висини задатка и комплетирамио Уставни суд", сматра Јелушић.
Коментари 1
остави коментар